Mağdur hal esnafı yeni yerinde

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Sebze ve Meyve Hali’nde çıkan büyük yangında 6 iş yeri kül olmuştu. İşyeri sahipleri yangından sonra “Şimdi ne olacak?” diye sormuşlardı. Bu soru üzerine Çanakkale Belediyesi, olaya el atarak Carrefour AVM’nin boş duran binasını mağdur olan esnafların kullanımına sundu. Yangından sonra işlerini yapamayan hal esnafı, dün geçici yerlerinde faaliyetlerine başladı.

Geçtiğimiz günlerde saat 03.00 sularında halde yangın çıkmıştı. Çıkan yangında 6 iş yeri kullanılamaz hale gelmiş, hal esnafı mağdur olmuştu. Belediye bu soruna el atarak halde çıkan yangında zarar gören dükkan sahipleri için Carrefour Avm’nin binasını geçici süreliğine hal olarak tahsis etti. Yangında işletmeleri zarar gören hal esnafı ticari faaliyetlerine başlayabilmek adına cumartesi günü kolları sıvadı. Cumartesi ve Pazar günü Carrefour Avm’ye taşınmaya başlayan esnaf, pazartesi günü ilk iş gününe başladı. AVMnin otopark olarak kullanılan alanı araçlardan arındırıldı. Araç giriş ve çıkışına kapatıldı. Dün geçici olarak kullanılan hale ilk mallar geldi.

Gündem Gazetesi olarak halde yaptığımız gözlemlerde esnafın en azından geçici bir süreliğine mağduriyetinin giderilmiş olduğunu gördük. Çanakkale Sebze ve Meyve Komisyoncular ve Tüccarlar Derneği (ÇASEMKO)  Başkanı Ufuk Cankaya gazetemize açıklamalarda bulundu. Cankaya, geçici olarak kullanılacak hal ve Belediye’nin yeni hal konusunda izleyeceği rota hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“HALİN GEÇİCİ SÜRELİĞİNE TAŞINMASI BİZİ ÇANAKKALE’YE YAKLAŞTIRDI”

ÇASEMKO Başkanı Ufuk Cankaya, “Belediye’nin yeni hali bitirme ihalesi 4 Nisan’da yapılacak. 100 günlük bir ihale açıldı. 12 Ağustos’ta ihalenin teslim tarihi olarak belirlendi. 12 Ağustos’tan sonra Belediye işi teslim aldıktan sonra bize ne kadar sürede teslim edecek bilmiyoruz. Tahminimiz yeni yerimize Eylül, Ekim aylarında geçeceğimiz yönünde. Şu anda Belediye bize burayı gösterdi. Bu günlük yerimizden memnunuz. En azından bir yanlış bir doğruyu götürdü. Yerlerimiz 5 esnafız yetiyor mu yetmiyor mu derseniz yetmiyor ama hiç değilse bir an önce tekrar ticari faaliyetimize başlamış olduk. Keşke bu yangın olmasaydı bizler yerimizde kalsaydık. Ne yazık ki bir kere başa geldi ve bugün burada ticari faaliyetlerime başlamış olduk. Cumartesi ve Pazar günü taşınma süreci yaşadık ve Çanakkale’ye biraz daha yaklaşmış olduk.” dedi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.