Kurum İhmali Satıcıya Yüklenmesin

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, bir basın açıklaması yayınlayarak vadesi dolan lastiklerin toplanmasıyla ilgili yaptıkları çalışmaların sonuçlarını paylaştı. Semizoğlu açıklamasında; ” Yetkili kurumların ihmalinin cezası lastik satıcılarına yüklenmemelidir. ” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu huırda lastiklerle ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yıllardır , İlimizdeki lastik bayilerinde biriken ömrü tükenmiş (hurda) lastiklerin geri dönüşüm firmaları tarafından alınmadığı için stoklarının arttığı ,sektördeki üyelerimizin de çevre kirliliğine sebebiyet verdikleri gerekçesiyle cezai işleme maruz kaldıklarını belirterek mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunuyor ve görüşüyoruz . Ömrü tükenmiş lastikleri toplama yetkisi olan Lastik Sanayicileri Derneği (LASDER) ile görüşüldüğünde ,bertaraf fabrikalarının lastikleri almadığı, bu nedenle lastikleri toplayamadığı bilgisi alınmıştır.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüldüğünde de ; yetkilendirilen taşıyıcılar vasıtası ile işletmelerden toplanarak çevre lisanslı geri kazanım tesislerine veya beraber yakma tesislerine gönderilmesi gerektiği, ayrıca kota yükümlülüğünün yerine getirilmesi ve bu lastiklerin bir bütün halinde taşınmasında ve değerlendirilmesinde yaşanan sıkıntılar dikkate alınarak söz konusu lastiklerin kırılması ile ilgili ön işlem tesisi/tesislerine yönelik kapasite oluşturulmasına ihtiyaç olduğu değerlendirildiği ve söz konusu dernekten bu kapsamda gerekli çalışmaların yapılması ve ön işlem tesislerine yönelik gelinen aşama hakkında Bakanlığa bilgi verilmesi talimatı verildiği bilgisi alınmıştır.

Kalıcı Sonuç Elde Edilemedi

Sürekli görüşmeler ve yazışmalara rağmen belli dönemlerde geçici bir düzen sağlanmış gibi görünse de sorun ne yazık ki çözülememiş kalıcı bir sonuç alınamamıştır. Yetkili kurumların ihmalinin cezası lastik satıcılarına yüklenmemelidir. Birkaç gün önce Çan’da atık lastiklerin yakılması haberi üzerine; durumun ciddiyeti ve gereğinin yetkilendirilmiş kurumlar tarafından acilen yerine getirilmesi, getirilmiyorsa da çözüm için her türlü gereğinin yapılması konusunda yetkililere tekraren çağrımızdır. Göz göre göre böyle bir çevre kirliliğine ve yanlış yoldan çözüm yollarına başvuruya sebebiyet verilmemelidir.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.