Tarihin izinde saygı sürüşü

Kale Çanakkale Bisiklet Festivali’nde yaklaşık 5 bin kişi, Cumartesi Günü saat 10.00’da Troypark AVM’den Troia Antik Kentine doğru pedal çevirdiler. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden gelen bisikletliler, festivale adeta renk kattı. Cumartesi ve Pazar günü sürülen parkurlarda bisiklet severler 122 kilometrelik parkurda 113 tarihi alandan geçtiler.

Kale Grubu’nun isim sponsorluğu ile bu yıldan itibaren destek verdiği Çanakkale Bisiklet Festivali, Cumartesi ve Pazar Günü gerçekleşti. Kale Çanakkale Bisiklet Festivali’nde yaklaşık 5 bin kişi, önceki gün saat 10.00’da Troypark AVM’den Troia antik kentine doğru pedal çevirdi. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden gelen bisikletliler festivale adeta renk kattı. Pazar Günü ise Eceabat Merkezi’nden başlayan “Şehitlere Saygı” başlıklı son etapta, “Her şey vatan için” diye bağıran sporcular, Şehitler Abidesi’ne kadar pedal çevirdi.

Cumartesi ve Pazar günü sürülen parkurlarda bisiklet severler 122 kilometrelik parkurda 113 tarihi alandan geçtiler. Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ana sponsorluğunda GTP Turizmin organizasyonuyla hayata geçen festivalde, yaklaşık 5 bin kişi pedal çevirdi. Önceki günkü festivalin başlangıç törenine, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Belediye Başkan Vekili İbrahim Can Ergün, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Emniyet Müdürü Celal Sel ve Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan katıldı.

Büyükler kategorisinden önce minikler pedallara bastı. Miniklerin mutluluğu gözlerinden okundu. Çocuklarıyla birlikte katılan babalar da oldukça ilgi çekti. Kimisi bisikletiyle katılan oğluna eşlik ederken, kimisi de özel arabasıyla bisiklet arkasında taşıdı evladını…

Dün düzenlenen Şehitlere Saygı etabına ise Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Sedat Bektaş katıldı. “Şehitlere Saygı” başlıklı son etaba soğuk havaya rağmen ilgi yoğun oldu.

Başlangıç düdüğünün çalmasıyla etap başladı. Bu turda bisikletçiler, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan kahraman Mehmetçikler için 56 kilometre pedal çevirirken Kilitbahir köyünden geçip Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Alçıtepe Kavşağı, Bakı Terası, Yarbay Hasan Bey Şehitliği ve Şehitler Abidesi’ne ulaşacak sporcular dönüş güzergahında da aynı yolu kullandı. Etabın tamamlanmasının ardından bisikletlilere Namazgah Tabyası önünde düzenlenecek törenle katılım madalyası ve belgeleri takdim edildi.

Tunahan Ünsal – Eylem Gözeldere

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com