Bahara rötar geldi

Baharın ilk ayı Mart ayı, Çanakkale halkını ters köşe yaptı. Bahar hazırlıklarına başlayan vatandaşlar bir anda soğuyan hava karşısında şaşırdılar. Vatandaşlar sokağa çıkarken ne giyeceğini şaşırdı.

Etkisiz ve tam olarak verim alınamayan kış aylarının ardından açan çiçekler ve görülen güneş kentte sevinç yaratmıştı. Bir anda ısınan havalara aldanan vatandaşlar kordon boyunda kısa kollu tişörtlerle görülmüştü. Renk renk spor ayakkabılar ayaklara çekilmişti. Durum tam tersine döndü. Kentte adeta Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır deyimi gerçekleşti. Hava sıcaklıkları 20 derecelerden 11-12 derecelere düştü. Kentte etkili olan fırtına çoğu zaman kordonda yürümeyi bile zorlaştırdı. Yaklaşık olarak 3 gün önce kapanan kava karşısında Çanakkaleliler 4 gündür bulutlu ve yağmurlu havanın etkisinde kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü önümüzdeki hafta içinde yağmur tahmininde bulundu. Çanakkaleliler bu şartlarda bahara biraz geç girecek gibi gözüktü.

TOZ OLUŞUMUNA DİKKAT!

Öte yandan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından Kuzey Afrika kaynaklı toz oluşumunun kuvvetli hava akımları ile taşınarak bugün (Pazartesi) sabah ilk saatlerden itibaren Ege Bölgesi genelinde gece saatlerine kadar etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.