Her yıl aynı yerde hayvanlar zehirleniyor!

Geçtiğimiz günlerde kentin çeşitli alanlarına bırakılan zehirli etler, birçok hayvanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Yaşanan katliam üzerine gerekli yerlere müracaat ettiklerini belirten hayvan severler, bir basın açıklamasıyla tepkilerini ortaya koydu. Açıklamada her yıl aynı yerlerde aynı olayın yaşandığı vurgulandı.

 Çanakkale’de çok sayıda hayvan, tarım ilacı enjekte edilen etlerle katledildi. Farklı mahallelerde yaşayan kedi ve köpekler, tarım ilacı enjekte edilip cadde ve sokaklara bırakılan et parçalarını yiyerek zehirlendi. Sahipleri ve hayvan severler tarafından veterinerlere yetiştirilse de 16 sokak hayvanı kaybedildi.

Meydana gelen hayvan katliamına tepki gösteren hayvan severler, dün  Yalı Hanı’nda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, birçok hayvan severle birlikte İDA Derneği’nden de destek geldi.

“ZEHİRLENME VAKALARINI KENT İÇİNDE HEP GÖRMEKTEYİZ”
Grup adına konuşan Eren Özyurtsel, “Bildiğiniz gibi 21 Mart Çarşamba günü bir ihbar ile ortaya çıkan zehirlenme vakalarından sonra resmi sonuçlara göre 16 sokak canımız ve sahipli canlarımızda hayatlarını kaybetmiştir. Her yıl bu zehirlenme vakalarını kent içinde, ilçelerde ve köylerde hep görmekteyiz. Bu alanlar bellidir. Esenler Mahallesi, 60 Metrelik Yol, Sosyal Konutlar, Sarıçay, Barbaros Mahallesi, Osnabrück Parkı, Dardanos ve Güzelyalı olmak üzere her yıl belirli zamanlarda bu zehirlenme olaylarını yaşamaktayız. Biz ilke olarak yaşam haktır diyen, duyarlı kişiler ve STK’lar kim yada kimler tarafından yapıldığının ortaya çıkartılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“BU CANLARLA BİRLİKTE YAŞAMAYI BİLMEK GEREKİR”
Filiz Mutay, ise yaşanan olaylarla ilgili; “Sayı önemli değil arkadaşlar. 1’de olur, 10’da olur. Hiç önemli değil. Önemli olan bunların bize emanet edildiğidir. Bu canlarla birlikte yaşamamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Çünkü, birlikte yaşıyoruz dediğimiz bu kentte demek ki birlikte yaşamasını bilmiyoruz. Gerekli mercilerin bu olayların üzerine giderek sonuçlandırılmasını istiyoruz. Eğer bir kişi yada bir kurumu suçlamak istemiyorsak olayın araştırılıp, ortaya çıkartılmasını istiyoruz. Her yıl aynı yerlerde yaşanıyor ve bu alanlarda kamera bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.
Hayvan severler, olayın takipçisi olacaklarını ve gerekli yerlere müracaat ettiklerini ifade ettiler.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com