Islah çalışmaları ne zaman bitecek?

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, Çanakkale ve ilçelerinin verimli bir toprak yapısına sahip olduğunu vurgulayarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yazılı olarak verdiği soru önergesinde projelerin ne zaman bitirileceğini sordu.

 CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, Çanakkale ve İlçelerinin tarımsal üretim açısından verimli toprak yapısına sahip olduğuna dikkat çekerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yazılı olarak cevaplandırması için soru önergesi verdi.

            CHP’li Öz “Çanakkale ili ve ilçeleri tarımsal üretim açısından verimli bir toprak yapısına sahiptir. Bu sebeple İl ve İlçe sakinleri geçimini büyük oranda tarımla sağlamaktadır. “Ülkemizde nüfus hızla artıyor ve toprağımız büyümüyor. Öncelikle topraklarımızın korunması ve daha fazla ürün elde etmemiz gerekiyor. Çiftçilerin modern sistemleri uygulayabilmesi için kapalı ve basınçlı sulama şebekeleri inşa edilmesi önem taşımaktadır. Bu kanalların kapasitesinin büyütülmesi, damlama sulamanın da önünü açacaktır. Çünkü aşırı su, hastalıklara, küflenmeye ve yosun tutmaya neden olabiliyor.” açıklamalarına yer vererek Su israfının önüne geçilmesi için çözüm önerilerinde bulundu.

PROJELER NE ZAMAN BİTECEK?

Soru önergesinde; “Sulama kanallarının artması daha geniş bölgelerde daha kapsamlı tarım yapılmasını sağlamaktadır. Bu çerçevede Çanakkale ve İlçelerinde sulama kanalları, barajlar, içme suyu projeleri, dere ıslahı çalışmaları ve göletlerin durumu hakkındaki çalışmalar tarımı büyük ölçüde etkilemektedir. Çanakkale’nin bazı bölgelerinde sulama kanalları yapılmış olmasına rağmen, tamamlanmayan projelerde mevcuttur.” konularına da değinen ve tamamlanmayan projelere dikkat çeken TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Öz, Çanakkale ve ilçelerindeki tarım sorunlarının ve Çanakkale tarımına gereken önemin verilmesi için çalışmaların takipçisi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

CHP’li Öz’ün Soru önergesinde yer alan sorular ise gayet çarpıcı… Çanakkale Milletvekili Bülent Öz sorularına “Sulama kanallarının, barajların, içme suyu tesislerinin, göletlerin ve dere ıslahı çalışmalarının hangi aşamada olduğunu, ne zaman biteceğini hatta yeni projelerin olup olmadığını dahi eklemiş.

            Soru Önergesinde yer alan sorular;

  • Çanakkale İl ve İlçelerindeki sulama kanalları çalışmaları hangi aşamadadır?
  • Çanakkale İl ve ilçelerinde inşası devam eden barajların son durumu nedir? Yeni yapılacak baraj projeleri mevcut mudur?
  • Çanakkale ve İlçelerinde inşası başlayan içme suyu tesislerinin son durumu nedir? Söz konusu tesisler ne zaman faaliyete geçecektir?
  • Çanakkale ve İlçelerindeki göletlerin son durumu nedir? Başlayan projeler ne zaman faaliyete geçecektir? Yeni projeler mevcut mudur?
  • Çanakkale ve İlçelerindeki dere ıslahı çalışmaları hangi aşamadadır? Devam eden dere ıslahı çalışmaları ne zaman bitecektir?
  • Çanakkale ve İlçelerinde aktif işler durumda olan sulama kanalı, baraj, içme suyu, gölet ve dere ıslahı çalışmaları nelerdir?

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.