EN ÖNEMLİ DOSYA: SU

Geçtiğimiz hafta baya etkinlik dolu bir haftaydı. Nevruz, su günü, kandil, şiir günü, Down sendromu günü… Hepsini beslenmeyle ilişkilendirip tek tek konuşmak isterdim. Şimdilik içlerinden her zaman önemini vurguladığımız en önemli dosyayı seçtim, açıyorum: Su.

 • Öncelikle içmeniz gereken su miktarıyla başlayalım: Ağırlığınızı 30 ile çarpıyorsunuz ve içmeniz gereken su miktarını mililitre cinsinden hesaplamış oluyorsunuz. Ortalama bir miktar vermemiz gerekirse eğer günde en az 8-10 su bardağı su tüketilmelidir.
 • Güne su ile başlama: Kesinlikle ve kesinlikle yapmanız gerekenlerin başında. Gece boyu yapım ve yıkım olayları için hücreleriniz suyu kullandı. Tekrar aktif hücre çalışması için su gönderimi sağlamanız gerekmektedir. Açılan gözler daha canlı baksın istiyorsak eğer güne 400 ml su ile başlayın. Dilerseniz mide hassasiyetinize göre elma sirkesi, balzamik sirke, limon gibi alternatifler kullanabilirsiniz.
 • Kilo kontrolünde de katkısı yadsınmaz boyuttadır. Su doğal olarak iştahınızı baskılar ve vücutta depolanmış yağları kullanarak yıkımına yol açar. Ayrıca aldığınız su miktarı azaldıkça depoladığınız yağ miktarı artmaktadır.
 • Yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki su miktarı azalmaktadır. Tabi diğer maddelerde bahsettiğimiz üzere yağ deposu bu azalışla artacaktır. Kas kitlesi fazla olan bireylerde su miktarı fazladır yani erkek bireylerde bulunan su miktarı daha fazladır.
 • Eklem kayganlığının devamlılığını yine su sağlar. Yaşlılık aslında ne kadar da olağan bir süreç değil mi? Su miktarı azalır, ağrılar daha fazla hissedilir. Şayet ileriye her yönden yatırım yapmak istiyorsanız yazıya burada bir ara verin ve hemen koca bir bardak su için.
 • Geldiniz mi? Devam edelim; vücut sıcaklığını dengelemede de büyük önem taşır. Aktivite yaptığımızda vücut sıcaklığındaki artışı dengeleyebilmek ve bu artışla yaşanılan sıvı, mineral kaybını karşılayabilmek için egzersizde her 15 dakikada birkaç yudum su için şeklinde önerilerde bulunuruz.
 • Gebelikte biliyorsunuz ki karındaki küçük havuzda bir can gelişir. Havuzdaki suyu canlı ve miktarını azaltmadan tutmak annenin su tüketim dinamiği ile alakalıdır.
 • Su içmek için susamayı beklemek yapılan büyük hatalardandır. Susamak zaten kırmızı alarmdır. Bu alarm olumsuz giden bir şeyler için dur demektir. Bu yüzden alarm gelmeden önlem almalısınız ve içeceğiniz su miktarını gün içerisine susamayı beklemeden tüketmelisiniz.
 • Yemeklerden 15-30 dakika önce içtiğiniz su mide hacmini bir miktar dolduracaktır ve daha az besin tüketimi sağlayacaktır. Yemek yerken su içilmeli mi içilmemeli mi tartışma konusu. Güvendiğim birkaç yayına ayna olmak istiyorum; yemekle beraber aldığınız sıvı besinin kendi hacminde değişiklik yapar ve alınan fazla sıvı ile mide hareketinde yavaşlama olabilir. Ayrıca tüketim kolaylığı sağladığı için fazla besin alımı da gözlenebilir. Ancak bireyin yemek yerken su içme alışkanlığı varsa bunun bırakılması için zorlanmasına gerek yoktur. Devamında yemekten hemen sonra değil de 1-2 saat sonra tüketilen sıvı sindirim ve metabolizma için daha yararlı olacaktır.
 • Az su içen bireylerde yorgunluk, dikkatsizlik, motivasyon düşüklüğü ve halsizlik görülebilir. Çünkü esas ihtiyaç maddesi vücutta yok ya da yetersizdir ve gerekli performans sağlanamamaktadır. Ufak bir not; gün boyu halsiz hissediyorsanız sebebi dehidratasyon olabilir. Uzun soluklu susuzluk gibi düşünün ve hemen alışkanlıklarınızı gözden geçirin.
 • Çay, kahve, yeşil çay gibi kafein oranı yüksek diüretik tüketimleri de çoğu zaman su içimizi engelleyebilir. Bilinçlenelim; çünkü bu içecekler vücudumuzdan su götürüyor. Her fincan kahve ve çay için 1-2 su bardağı fazla su almamız gerekmektedir.
 • Vücutta toplanan toksik ve atık maddelerin uzaklaştırılması için de suya ihtiyaç vardır. Vücuttan toplanan maddeler boşaltım sistemine taşınır ve siz yeterli su içimi sağladığınızda böbrek yükünü hafifletir daha iyi çalışmasına yardımcı olursunuz.

Unutmayın; beynimizin % 95’ini akciğerlerimizin % 90’ını su oluşturur. Organlarımız yeterli su bulunmadığı takdirde fonksiyonlarını sağlıklı yerine getiremezler. Hayati olaylar ancak yeterli hücre sıvısı bulunduğunda tıkırında gerçekleşecektir sevgili okurum. Susamayı beklemeden, yeterli miktarda, gün boyu su tüketiminizi gerçekleştirin. Bir oto kontrol noktasından bahsedeyim vedalaşalım; idrar renginiz koyu sarıdan açık ve şeffaf bir renge döndüyse yeterli miktarda su içiyorsunuz demektir. Sağlıkla, suyla kalın!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.