Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Etmeli?

Saçlarımız, dış görünüşümüzde en çok dikkat çeken unsurlardan biri. Aynı zamanda dış görünüşümüzden sıkıldığımız zamanlarda çareyi saçlarımızı değiştirmekte ararız. Hem saç kestirmek hem de saç boyatmak kadınlar için çoğu zaman bir terapi yöntemi gibidir. Uzun soluklu bir ilişkiden çıkmış, ailevi problemlerle yüzleşen ya da herhangi bir sebepten kaygı seviyesi yükselmiş bir kadının kuaför koltuğuna oturma olasılığı bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş ciddi bir yüzdeye sahip. Yine bilimsel araştırmalarca da desteklenmiş bir diğer gerçek ise şu: tahmin edilenin aksine kadınlar saç renklerini ani bir karar ile değil, üzerine uzun süre düşünüp hangi rengin yakışacağını yakın çevresine danışıp ardından karar veriyorlar. Saç renginde yapılan değişiklikler, bir nevi hayatınızda ihtiyaç duyduğunuz değişim rüzgarının uzun süre planlanmış bir yansıması.

Her zaman soluğu kuaförde de almıyoruz. Her şeyini evde yapan kadınlar saçlarını da evde boyuyor. Peki saçlarımızı evde boyarken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte Cevaplar

*Saç tipine, ten rengine, alacağın boyanın kendi saçınla uyumuna göre doğru boyayı satın almak önemli. Mesela aldığın her renk tutmayabilir, saçlarını açman gerekebilir.

*Boya alırken yan ürünleri de almak gerekiyor. Bunlar, boyama işlemini daha kolay hale getirecek ürünlerdir. Oksidan losyon, kullanma kılavuzu, önlük, eldiven, fırça, boya tası, koruyucu şampuan, saç bakım kremi gibi.

*Boyaya başlamadan önce boya ve oksidanı iyice karıştırmak, oluşan topakları ezmek; boyadan maksimum verim elde etmen için şart.

*Boyama işlemine saçları tarayarak başlamak gerekiyor. Bu, boyayı saçına iyice ve eşit şekilde yedirmeni sağlar. Saçlarınla yüzünün birleştiği noktalara vazelin sürersen cildinde oluşabilecek boya lekelerini de önlemiş olursun.

*Boyamaya her zaman beyazlardan ve diplerden başla. Daha sonra saçlarını tarakla ayır ve boyayı aşama aşama  sür.

*Boyama işlemini saç uçlarını boyayarak bitir. Saçın diplerden uzadığı için dipler her zaman daha dikkat çekicidir.

*Eğer boyan arttıysa kalan boyayı tekrar ön kısımlara sürebilirsin. En çok görünen kısım ön kısımlardır çünkü.

*Boyama işleminden sonra boyanın saça iyice geçmesi için 40-45 dakika bekle. Dip boyası yaptıysan biraz daha kısa bekleyebilirsin.

*Saçlarını durularken önce biraz su döküp diplere masaj yap. Sonra da tamamına masaj yaparak durula. Şampuan ve saç kremine bu işlemlerden sonra geç.

*Saçlarını ayda 1 kere boyarsan boyanın etkisi daha sağlıklı olur.

***Reglken saç boyanabilir. Ama vücut ısısı ve hormon değişimi yüzünden istediğin rengi tutturamayabilirsin. Saçlarını regl bitiminden birkaç gün sonra boyaman daha mantıklı.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.