Dakika Dakika 18 Mart

18 Mart 1915 gününe ait Çanakkale Deniz Zaferi’nin anbean görüntülerinden oluşan resim sergisi Çarşamba günü saat 17.00’de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Evi’nde açıldı.

18 Mart 1915 gününe ait Çanakkale Deniz Zaferi’nin görüntülerinden resim sergisi Çarşamba günü saat 17.00’de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Evi’nde açıldı. Sergide, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yaşandığı 18 Mart gününün saat saat tüm gelişmeleri resimlerle ile anlatıldı. Sergide dikkat çeken detay ise bazı resimlerin ilk kez sergileniyor oluşu.  İlk defa sergilenen resimlerin üzerlerinde bugüne kadar ilk defa sergilenmektedir ibaresinin yer aldığı kırmızı kurdeleler bulundu. Anlık Çanakkale Deniz Zaferi’nin resim sergisini, Gazeteci İlyas Çolak, Tarihçi Onur Yurdal ve Duygu Kafkas hazırladı. Gazeteci İlyas Çolak, sergide Onur Yurdal’ın çok emeğinin olduğunu belirtti. Resimlerin temininde Yurdal’ın çok çalıştığını vurguladı.

“8 Fotoğrafımız İlk Defa Sergileniyor”

Sergi ile ilgili İlyas Çolak, “Sergimiz 35 fotoğraftan oluşmaktadır. Çanakkale Savaşı, 18 Mart gününü dakika dakika anlatan fotoğraflar mevcuttur. Sergi içerisinde 8 fotoğraf ilk defa bu sergide yer alıyor. Bu konuda tarihçi Onur Bey, çok büyük katkılarda bulundu. Serginin yayınlanması ve hazırlanmasında İÇDAŞ’ın büyük katkıları oldu. ÇTSO Sergi Evi’ni kullandığımız bu sergide Selçuk Semizoğlu’na da çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Ortaya Güzel Bir Netice Çıktı”

Duygu Kafkas, “Arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sergi için güzel çalışmalarımız oldu. Ortaya güzel bir neticenin çıktığını düşünüyoruz.” söyleminde bulundu.

“Bu Konseptte İlk Sergi”

Tarihçi Onur Yurdal, “Sergide kullanılan fotoğrafların bir kısmı yeni olduğu gibi, bu konseptte ilk defa bir sergi yapılıyor. Dakika dakika, savaşın önemli dakikalarının geçtiği anları ve fotoğrafları sergiliyoruz. Senkronize bir sergi hazırlamaya çalıştık. Sergiyi belki daha önce yapmamız gerekiyordu. Bunu da 18 Mart’ın kalabalık programlarının arasında kaybolmasını istemediğimizden bu güne bıraktık. 18 Mart sadece deniz zaferi değil, kara ve hava kuvvetlerinin de yer aldığı bir sergidir. Koordineli bir sergi olması için çalışmalarda bulunduk” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal

 



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com