“İşçiler ve Emekçiler Sömürülüyor!”

Kentte Nevruz kutlamaları dün Esenler Mahallesi 112 Komuta Merkezi’nin önünde bulunan boşluk alanda gerçekleşti. Kutlamalara çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar halaylarla ve şarkılarla baharın gelişini coşku ile kutladılar. Etkinlikte konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, “Dünyanın her yanı savaş alanına çevrilmiştir. İşçileri ve emekçileri sömüren bir yaklaşım var” vurgusu yaptı.

Kentte Nevruz coşku ile kutlandı. Nevruz kutlamaları, Esenler Mahallesi’nde bulunan 112 Acil Komuta Merkezi’nin karşısında yer alan boş arazide yapıldı. Arazi saatler öncesinde güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındı. Nevruz kutlamaları için güvenlik çemberi ile oluşturulmuş alana iki giriş çıkış kabini kuruldu. Giriş kapılarında güvenlik güçlerince yoğun güvenlik önlemleri alındı. Nevruz için düzenlenen etkinlikler saat 12.00’de başladı. Kentteki nevruz kutlamasına, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Parti Meclis Üyesi Ayfer Fatma Çelik, CHP İl ve İlçe örgütlerinden birer temsilci katıldı.

“İşçi ve Emekçi Sömüren Bir Yaklaşım Var”

Kutlamalar neticesinde kürsüye çıkan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, “Ezilen halkların barış içerisinde yaşamalarını istemeyenler var. Bugünde emperyalist dünyanın her köşesinde hak gaspları yaşanmaktadır. Her tarafta ya dinlere yönelik yasaklar ya da ekonomik olarak işçi ve emekçi sömüren bir yaklaşım var. Kadınlara ve LGBT’lilere yönelik ayrımcı politikalar yaşanmaktadır. Nihayetinde bütün bunları destekleyen antidemokratik bir yönetim var. Dünyanın her yanında bu ayrımcı ve hak yiyen tabloyla karşılaşıyoruz. Asya’da, Amerika’da, Avrupa’da emek ve işçi sömürüsü hatta cinsiyet ayrımcılığı bile devam ediyor.

“Dünyanın Her yanı Savaş Alanı Oldu”

Dünyanın her yanı savaş alanına çevrilmiş bir durumdadır. Bir grup insanda dünyanın bütün ekonomisini sömürüp cebine indiriyor. Yüzde 10 sömürüyor, yüzde 90 açlıkla boğuşuyor. Halkların demokratik bir biçimde örgütlenmeleri şarttır. Dünyada çeşitli noktalarda emek sömürüsü, haksızlıklar, cinsiyetçi politikalar görülebilir. Sorun şu ki bizde bunların hepsi mevcut. Bizde inançla ilgili herkes birbirine düşürüldü. Siyasiler toplumlar arası düşmanlık yaratıyorlar. İstiyorlar ki kadınlar 11 yaşında evlendirilsin. Toplumun yarısını geri bırakırsan diğer yarısı kaybolmuş olur. İşçi ve emekçilerin alın teri ile yarattıkları ekonomi bazılarının cebine giriyor.

“Bu Kadar Adaletsiz Bir Paylaşım Olamaz”

İşçi ekonomisi olarak dünyada 100. sıradayız. Bu kadar adaletsiz bir paylaşım olamaz. Demokratik bir yönetim hak getire. Hükümet daha fazla saldırmak için sürekli OHAL ve KHK çıkartıyor. Darbe girişimi olan bir ülkede eğer halklar bunu engellemişse, o ülkede halkların daha demokratik yaşaması gereklidir. Bizde durum tam tersi oldu. Yazmak, konuşmak, fikir belirtmek hep yasaklandı. Bu politikaları kim uygularsa uygulasın sonunda hep yenilmeye mahkumdur” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.