“Eğitim Evrilmeli”

Adını Millet Mektepleri’nden alan Mektebim Okulları’nın Çanakkale binası haziran ayında tamamlanıyor. Mektebim Çanakkale Genel Müdürü Aynur İmre, düzenlediği toplantıda; eğitim hakkında konuşarak Mektebim okulları hakkında da bilgi verdi. İmre’nin anlatımına göre; Mektebim, Çanakkale’de “okul”a yeni bir soluk getirecek.

Adını, Millet Mektepleri’nden alan Mektebim Okulları’nın 17 ilde 64 okulu var. Atatürk’ün çizdiği yoldan gitmeye devam etme ilkesini benimseyen Mektebim 65. okulunu Çanakkale’de de açmaya hazırlanıyor.
Mektebim Okulları Çanakkale Genel Müdürü Aynur İmre; düzenlenen basın toplantısında haziran ayında açılacak olan okul hakkında bilgi verdi. Değişen eğitim sisteminin de etkisiyle artan özel okullar arasında fark yaratacaklarını vurgulayan İmre; “Bir okul değil bir ekol yaratacağız.Dünya başka bir yere gidiyorken eğitim de evrilmeli.” dedi.
İmre; konuşmasında okuldan çok bir yaşam alanı hedeflediklerini; okulun içinde sosyal bir alanın oluşturulacağını, sınav hazırlığı-spor-sosyal-kültürel-sanatsal alanlardaki tüm eğitimin bir arada sunulacağını aktardı.

“Geleceğin İnsanını Yetiştirebilecek Okullar Ayakta Kalacak”

Aslen Çanakkaleli olan İmre; “34 yıl sonra döndüğüm döndüğüm topraklarıma dönmüş olmamın çok büyük onurunu, gururunu yaşıyorum. Derin öğrenme dediğimiz; çocuğun bilgiyi parçalayabileceği, parçaladığı bilgiden yeni bilgiler oluşturabileceği, yeni bilgilerden de ürün üretebileceği bir öğretim programımız olacak. Para, pul, ticari kaygılarla burada olan kimse yok. Okul değil bir ekol yaratacağız. Para pul çok başka. Böyle olmasaydı ne kadar memleketim olursa olsun Çanakkale’de olmazdım. Dünya çok değişiyor. Eskiden eğitimlerden söz ederken uzun yıllardan söz ederdik. Fakat şu anda artık çok kısa zaman dilimlerinden bahsediliyor. İlk defa sanayi devrimleri eğitimi de etkilemeye başladı. Türkiye’nin şu an eğitimde geçmekte olduğu süreç aslında pek çok okulun açılmasına neden oluyor. Çok sayıda özel okul açılıyor. Metropollerde neredeyse her köşe başında bir okul açılıyor. Niye bu kadar okul açılıyor? Kaçı ayakta kalacak? Geleceğin insanını yetiştirebilecek olan okullar ayakta kalacak diğer okullar 3 yıl içinde kapanacak.”

Anaokulu’ndan İtibaren Kodlama

Mektebim Okulları’nın okuldan çok daha fazlasını hedeflediğini aktaran İmre; daha çok bir yaşam alanı oluşturduklarını ifade ederek çocukların sosyal alan olarak da okulu göreceklerini belirtti. İmre, eğitimde bağ kurulmasının önemini vurgulayarak şöyle konuştu: “Artık kodlama bilmeyen yani algoritmik düşünce becerisi, birlikte iş yapabilme becerisi kalmayacak. Ardıl düşünce üretemeyip, düşünceyi uygulamaya geçiremeyenlerin 10 yıl içinde iş bulmaları çok da olası değil. Çünkü dünya ve iş ortamları değişti.Dünya başka bir yere gidiyorken eğitim de evrilmeli. Eğitimde bu evrim ve devrimi yakalayan tek okul Mektebim oldu. Anaokulundan başlayarak bütüncül yaklaşımla üniversiteye kadar giden bir insan modeli, kardeşçe yaşamayı bilen, düşünebilen, düşündüğünü üretebilen, en az iki dili iyi kullanabilen, sevgiyle yaşayabilecek yeni nesil insanlarımızı yetiştirmek üzere bu yola çıktık.”

“Okul Değil Ekol”

İmre, değişen sistemde müfredat sıkıntısı yaşanırken Mektebim’de bunun olmayacağını ifade ederek; “Bursa Yolu üzerinde başlayan inşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Haziran ortasında oraya geçmiş olacağız. 22,5 dönümlük arazimizde eğitimle ilgili olan bölümlerin yanında aynı zamanda hayvanat bahçesi, tenis kortu, yüzme havuzu, voleybol-basketbol-mini golf sahaları… Aklınıza sporla ilgili gelen her şeyin bulunduğu bir yaşam alanı ortaya çıkacak. Okul değil ekol olacağız diyorum.Türkiye’de eğitim sistemi bir arayış içinde. Geçen sene müfredatlar kısmi bu sene tamamen değişti. Mesela dershaneler kapandı. Okullara sınavla giriliyor. Geçen sene bu sebeple kitap sıkıntısı yaşanmıştı. Bu sene daha büyüğü yaşanacak. Bu arayış ve açıklar, dolayısıyla farklı velileri farklı alanlara yöneltiyor. Çok sayıda okul bu açıkla ortaya çıkıyor. Ciddi eksikler var. Özel kurumlar, devlet teşvikleri ile kapatılmaya çalışılıyor. Bizim öğrencilerimizin üst okul kaygısı olmayacak. Sınav hazırlığı okulda zaten olacak.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com