Bu Köy Okulu Başka!

Köy okulları kısıtlı imkanları ile mucizeler yaratmaya devam ediyor. 17 köyün 160 öğrencisi ile taşımalı eğitim sistemi içerisinde yoluna devam eden Karacaören İlkokulu’nda müdür yardımcısı ve müstahdem el birliği ile olmayan çocuk parkının yerine bahçeyi boyadılar. Okulda görülen tekerlekli sandalye platformu Merkez’de bulunan gelişmiş okullarda bulunmuyor. Kacaören İlkokulu’na geçtiğimiz günlerde ziyarette bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Köy okullarının desteğe ihtiyacı var” vurgusu yaptı.

Cumhuriyet Dönemi’nin bilindik ve etkili uygulamalarından olan Köy Enstitüleri, geleneği uzun zaman önce bitti. Bu geleneğin uzantısı ve bir parçasının halen daha bir köy okulunda uygulandığı görüldü. Köy okulları bugüne kadar yatırım gerektiren, zor şartlarda eğitim görülen ve kısıtlı imkanlarla bir çok başarının elde edildiği kurumlar oldu. Çanakkale’de 17 köy bir okulda taşımaları olarak eğitimlerine devam ediyorlar. Kent Merkezi’nde bulunan 17 köyün 160 öğrencisi her gün köy birliğin minibüsleri ile Merkez’e 3 km uzaklıktaki Karacaören İlkokulu’na geliyorlar. Karacaören İlkokulu’nda şu anda 160 öğrenci eğitim görmekte. Bu 160 öğrenci her gün Merkez’e bağlı farklı köylerden Karacaören’e ulaşıp eğitimlerine devam ediyorlar.

“Olmayan Çocuk Parkına Alternatif Geliştirildi”

Bir köy okulu olan Karacaören İlkokulu’nda Merkez’de modern şartlarda eğitim gören öğrencilerin imkanlarından daha fazla imkan görüldü. Ormanlık bir alanın içerisinde eski askeri bölgede bulunan okul ağaçlık ortamı ile öğrencilerin özellikle doğa ile iç içe olmalarının vesilesi oldu. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Başkanı Ülgür Gökhan Karacaören İlkokulu’na ziyarette bulundu. Okulun idari kadrosunun ve eğitimlerinin çözülmeyi bekleyen sorunlarının olduğu görüldü. Bu sorunların en başında da çocuk parkı geldi. Şu anda eğitim öğretimine devam eden Karacaören İlkokulu’nda çocuk parkının olmadığı öğrenildi. Bu soruna karşı Başkan Ülgür Gökhan en kısa sürede okulda park sorununun çözüleceğinin müjdesini verdi. Soruna karşı okulun müdür yardımcısı ve müstahdemi çözüm geliştirdi. Okulun bahçesi farklı renklerde boyalarla öğrenciler için kullanışlı hale getirildi. Müdür yardımcısı ve müstahdem ellerinden geleni yaparak okulu çocuklar için daha kullanışlı hale getirdiler. Bahçede olmayan parkı aratmayan hamlelerle okulun beton olan zemini boyandı. Sek sek oyunu için ve farklı oyunlar için çocuklara alanlar yaratıldı.

“Engelli Platformu Takdir Gördü”

Okulda oyun alanlarının yanı sıra engelliler için yapılan tekerlekli sandalye platformu adeta göz doldurdu. Merkez’deki okullarda bulunmayan bir sistemle okulun merdivenlerinin hemen yanı başında yer alan platform ilgi çekti. Platformun demirden ve sağlam oluşu dikkatlerden kaçmazken mekanizmanın temizliği takdir gördü.

“Köy Okullarının Desteğe İhtiyacı Var”

Ormanın ve doğanın içerisinde 160 öğrencisi ile eğitim yoluna devam etmekte olan Karacaören İlkokulu’na Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da destek verdi. Ülgür Gökhan geçtiğimiz günlerde okula gerçekleştirdiği ziyareti sırasında okulun ihtiyaçlarının en geç bir haftaya kadar karşılanılması gerektiğini belirtti. Köy okullarının desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirten Başkan Gökhan, ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Başkan Gökhan ayrıca Çanakkale’de çocukların eğitime yatkın olduklarını, bu kentin çocuklarına yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini vurguladı.

Karacaören İlkokulu’nda aynı zamanda birde özel eğitim sınıfı bulunuyor. Sınıf özel olan öğrenciye göre dizayn edilerek eğitim öğretim aşamasında çalışmalarını sürdürüyor. Özel eğitim sınıfında eğitim gören özel öğrenci için bir de özel bir öğretmen bulunuyor.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com