Sözleşmeli öğretmene müjde

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi’nin yaptığı açıklamada; sözleşmeli öğretmen konusuna dikkat çekildi. Eğitim İş tarafından hukuka aykırı hükümlerin durdurulması için açılan dava sonucunda;  sözlü sınav uygulamasının bilgi ölçmeye yönelik şekilde hususlara yer vermediğinden yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Sendikamızca Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı Yönetmeliği’nin çok sayıda hukuka aykırı düzenlemesine karşı dava açtığımızı duyurmuştuk. Sendikamızca açılan davada Danıştay 12. Dairesince daha önce Sözlü Sınav Komisyonunun Oluşumu başlıklı 9. maddesinin yürütmesi durdurulmuştu. Hukuka aykırı diğer hükümler bakımından ise yürütmenin durdurulması talebimizin reddi üzerine İdari Dava Daireleri Kurulu’na itirazda etmiştik. Danıştay İDDK söze konu itirazımız üzerine Yönetmeliğin 11.maddesinde yer alan sözlü sınav uygulamasının bilgi ölçmeye yönelik şekilde hususlara yer vermediğinden yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte 18. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ‘Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması’ şeklinde yer alan ibaresi bakımından da yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Mahkeme ‘…sözleşmeli öğretmenlerin görev yaptığı il içinde alanında ihtiyaç bulunmaması durumunda ihtiyaç olan ve sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek illerde istihdam edilmesi hakkaniyet gereği olup salt olarak görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle sözleşmenin feshedilebileceğine ilişkin düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir…’ şeklindeki gerekçesiyle karara imza atmıştır. Bu kararla sözleşmeli öğretmenlerin norm kadro gerekçesiyle görevlerine son verilmesi uygulaması kaldırılmıştır.

Söz konusu kararla Eğitim-İş yine MEB’in dayatmacı, kariyer ve liyakat ilkelerinden uzak uygulamalarından birine daha ‘dur’ demiştir.Her ne kadar bu davada kadrolu öğretmenliğin esas olduğuna yönelik talebimiz ve sözleşmeli öğretmenlerin mazeret özrü kapsamında yer değiştirme hakları gibi başkaca çok sayıda mağduriyetin giderilmesi beklenmesine rağmen bu beklentimiz gerçekleştirilmemiştir.Ancak sözleşmeli öğretmenlerin tüm mağduriyetlerinin giderilmesi için sonuna kadar bu hukuki süreci sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.

Sözleşmeli öğretmenlerimize bu kararda olduğu gibi bundan sonrada müjdeli haberler vermeye devam edeceğiz. Bakanlığın da bu karardan ders çıkarmasını umarak sözlü sınav uygulamasından vazgeçmesini, kariyeri, liyakati esas alacak ve kadro güvenceli bir sistemin hayata geçirilmesi konusunda adım atmaya davet ediyoruz.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.