“Hiç Boşuna Uğraşmayın!”

Kent Konseyi ve Mahalle Meclisleri tarafından dün Prof.Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde 18 Mart Deniz Zaferi kutlandı. Kent Konseyi ve Mahalle Meclislerinin düzenlediği etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katılırken, kutlamaları baştan sona dikkatle izledi. Başkan Gökhan, etkinlikler sonrası, “Hiç boşuna uğraşmayın! Çanakkale ruhundan ve insanının içerisinden Mustafa Kemal Atatürk’ü atmak mümkün değildir.” vurgusu yaptı.

Kent Konseyi ve Mahalle Meclisleri dün Prof.Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde 18 Mart Deniz Zaferi’ni kutladılar. Kent Konseyi ve Mahalle Meclislerinin kutlamalarında güzel görüntüler ortaya çıktı. Özellikle İsmetpaşa Mahalle Meclisi Kadınları’nın hazırlamış oldukları folklör oldukça dikkat çekti. Folklörün sonunda kareografiler bittiğinde açtıkları Türk Bayrakları salonda alkış kopardı. Tüm salon açılan Türk Bayraklarının ardından ayağa kalkarak 10. Yıl Marşı’nı hep bir ağızdan söyledi. Çanakkale halkı Fener Alayı’ndan sonra kendi 18 Mart kutlamalarını kendisi yapmış oldu. Bazı vatandaşlar Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 18 Mart Deniz Zaferi Törenleri’nde konuşturulmamasına tepki gösterirken, bazı vatandaşlarda törenler sırasında stadyuma giremediklerinden dertliydi. Stadyuma girmek istediklerini ama kendilerine yer yok denildiğini belirten Çanakkale halkı çözümü kendi etkinliğini kendisi organize etmekte buldu.

“ÇANAKKALE RUHUNDAN MUSTAFA KEMAL’İ ÇIKARTAMAZSINIZ!”

Kutlamanın hemen ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bugün burada 18 Mart Deniz Zaferimizle ilgili çok güzel bir sunum yapıldı. Mahalle Meclislerimizin planladıkları bu güzel sunumu hep beraber izledik. Ben orda otururken, şiirler okundu güzel folklörler oynandı. Oradan Mustafa Kemal’in güldüğünü hissettim. Mutluydu. O, özellikle kadınlarımızın bu güzel günde etkinlik yapmalarından, sanatlarını icra etmelerinden ve şehitlerimizi anmalarından büyük mutluluk duyuyordu. Onun bazen de kaşları çatılır. O kaşlarının çatıldıkları, cumhuriyet düşmanlarıdır, Atatürk düşmanlarıdır. Onlar sadece hamasetlerinden kaynaklı, kendi çıkarlarının peşinde olanlardır. Çanakkale’nin ruhundan, Çanakkale insanının içerisinde Mustafa Kemal’i atmak mümkün değildir. Hiç boşuna uğraşmayın. Şunu unutmasınlar, eğer Çanakkale savaşı kazanıldıysa ve ondan sonraki süreçte Kurtuluş Savaşı kazanılmışsa ve Cumhuriyet kurulduysa, hepsinin başında Mustafa Kemal Atatürk gelir. Ne zaman ki Mustafa Kemal Atatürk tümenlerin komutasını aldı, o zaman savaşın seyri değişti. Türk askeri Mustafa Kemal’e güveniyordu. Onun emrinde her türlü cesaretle ve çabayla tereddütsüz savaştılar. Mustafa Kemal 34 yaşında bunları yaşadı. Gencecik bir subaydır. Onların, şehitlerimizin ne hissettiklerini anlamaya çalışacağız. Kardeşçe yaşamaya çalışacağız. Çanakkale’de bunu kadınlarımız ve gençlerimiz sayesinde yapıyoruz. Tüm Türkiye’de bu zihniyet için mücadele edeceğiz. Burası kadınların kentidir. Burası özgürlüklerin ve barışın kentidir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.