YERLİ YOK YABANCI ÇOK

Törenlerde bir ilk yaşandı

“18 Mart Şehitleri anma günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıl törenleri” görkemli bir şekilde kutlandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenler, sabah Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart stadında halka hitaben yaptığı konuşmada ulusal ve uluslararası günlük mesajlarını da verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programını hızlandırırken Çanakkale için en belirgin hizmet olan Köprü’nün açılış tarihini de bir yıl öne çekti. Geçtiğimiz yılların aksine Çanakkale’de bir ilk yaşanırken, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, idari izinli sayılarak törenlere katılmadı. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Çanakkale Belediye Meclisinde yaşanan Tülay Ömercioğlu-Ülgür Gökhan, gerginliğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan törenlerde konuşturulmayacak mesajını vermişti. Bu gelişmelerin ardından Başkan Gökhan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile ikili görüşme yapıp idari izinli sayılması karara bağlanmıştı. Başkan Gökhan da törenlerde konuşmadı ama sosyal medya hesaplarından ve Belediyeye ait siteden halka hitap eden konuşmasını gerçekleştirdi. Bu olaylar bir çok ulusal haber ajansları tarafından da değerlendirildi.

Cumhur-başkan gerginliği ilk değil

Çanakkale halkı Cumhurbaşkanı- Belediye Başkanı gerginliğini ilk kez yaşamıyor. Bilindiği gibi Özal-Özay arasında da yine bir 18 mart günü olay meydana gelmiş, ardından da dönemin Belediye Başkanı İsmail Özay, görevinden alınmış, ardından da mahkeme kararı ile yeniden görevine iade edilmişti. Olayın yaşandığı yıllarda Başkan Özay’a başta Süleyman Demirel olmak üzere birçok ünlü destek vermişti. hatta o dönemde İnci Baba olarak bilinen yeraltı dünyasının önemli isimlerinden bile destek mesajları gelmişti. Dün kutladığımız 18 mart törenleri sırasında en fazla dikkat çeken bir başka konu da çok sayıda dışarıdan insanların gelmesiydi. Çanakkale esnafı beklediğinin de üstünde iş yaparken, seyyar satıcılar da çifte bayram yapmış gibi sevindiler. Kent merkezinde bir çok esnaf önceden hazırladığı mallarını tüketirken, esenlerde 60 metrelik yolda da araç kuyrukları dikkat çekti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.