Troya’dan Gelibolu’ya tarihin izinde

Kale Grubu, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 24-25 Mart’ta Çanakkale’de yapılacak Çanakkale Bisiklet Festivali’ne isim sponsoru oldu. Türkiye’nin en yüksek katılımlı bisiklet festivali olan Kale Çanakkale Bisiklet Festivali ile 5 bin bisikletli tarihin izinde pedal çevirecek.

Bundan 61 yıl önce, Çanakkale’de temelleri atılan sanayinin öncü kuruluşu Kale Grubu, köklerine ve doğduğu topraklara hizmet etme sorumluluğu ile Çanakkale’nin potansiyelinin hakkını veren ve kentin ruhu ile uyumlu projelerin içerisinde yer almayı Kale Çanakkale Bisiklet Festivali ile sürdürüyor. Kale Grubu’nun isim sponsorluğu ile bu yıldan itibaren destek verdiği festivalin ikincisi, 24-25 Mart tarihleri arasında 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ana sponsorluğunda GTP Turizm A.Ş. organizasyonuyla hayata geçen festivale bisiklet sporunu seven 5 bin bisikletli katılacak.

23 Mart’ta bisiklet festivali fuar ve kayıt etkinliği ile başlayacak festivalin aynı gün resmi açılış töreni gerçekleşecek. Bisiklet festivalinin ikinci günü olan 24 Mart’ta “Troya” etabı ile Çanakkale genelindeki ortaokul ve liselerin katıldığı “Okullarımızla Sürüyoruz” etabı gerçekleşecek. Turun ikinci etabında bisikletçiler 25 Mart Pazar günü Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden kahraman şehitler için ‘Şehitlere Saygı’ etabında pedal çevirecek. Etabın bitişiyle bisikletlilere Namazgah Tabyası önünde katılım madalyası ve katılım belgeleri dağıtılacak.

Bisiklet markası Salcano’nun da sponsorlar arasında olduğu, iki gün sürecek toplam 122 kilometrelik bu özel turda bisikletçiler, 113 tarihi ve turistik noktanın arasından geçiş yaparak binlerce yıllık tarihe ve kültürel mirasa tanıklık eden benzersiz bir parkurda sürüş deneyimi yaşayacak.

Kale Grubu olarak Çanakkale Ruhunu yaşatmak ve bu mirası ileriye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını söyleyen Kale Grubu Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden Çorbacıoğlu, “Bu nedenle Troya Yılı’nı, bu kentin temsil ettiği değerlerin dünya mirası kapsamında hak ettiği yeri bulması için tarihi bir fırsat olarak görüyor ve böyle anlamlı bir etkinliğin içinde bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Etkinlikler Koordinatörü Yıldıray Meydan “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak tarihi alanın uluslararası tanıtımına katkı sağlayan önemli etkinliklerden biri olduğuna inandığımız Kale Çanakkale Bisiklet Festivaline desteğimiz devam edecektir” dedi.

Festivalin organizatörü GTP Turizm’in Kurucu Ortakları Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik  “Türkiye’nin en büyük bisiklet buluşması Kale Çanakkale Bisiklet Turunun 2.sini gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bisiklet severler 2 gün boyunca 2 ayrı kıtada olağanüstü bir coğrafyada ve tarifsiz bir doğal ortamda sürüş yapacaklar. Bu yolculuk dünya medeniyetlerinin temeli antik Troya’dan, Cumhuriyetimizin önsözü Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesine uzanan 5000 yıllık bir deneyimi yaşatacak. Bu çok özel coğrafyanın kalesi Kale Grubu ile bu yolculuğu paylaşmak bizim için büyük onur” dediler.

KALE’DEN 2018 TROYA YILI PROJELERİ

Bu topraklarda doğan bir grup olarak tarihini ve değerlerini her zaman öncelikli tutan Kale Grubu, 2018 Troya Yılı dolayısıyla geliştirdiği sanat ve spor projeleriyle kültürel mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz sene Çanakkale’nin akıllı şehir vizyonuyla büyümesi için başlattığı “Aklım Fikrim Çanakkale”yi çatı projesi olarak konumlandıran Kale Grubu, bu projenin bir ayağı olarak gerçekleştirdiği Kale Çanakkale Bisiklet Festivali’nin ardından, İstanbul ve Çanakkale’de, Türkiye genelinde genç sanatçıların Troya’dan aldığı ilhamla ürettikleri eser seçkisinin yer alacağı iki serginin hayata geçirilmesine katkı verecek.

Her zaman Çanakkale Ruhu’nu canlı tutmak için gayret eden Kale Grubu, kente sürdürülebilir değerler katıyor. Bunlar arasında, Çanakkale Savaşı’nda kaybedilen kahramanların anılarını yaşatmak ve Çanakkale ruhunu yeni nesillere aktarabilmek için İskele Meydanı’nda hayata geçirilen ve birçok ödüle layık görülen Türkiye’nin ilk dijital savaş müzesi “Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi”, “Bitmeyen Ağıt Çanakkale” albüm çalışması ve yıllardır desteklediği Gelibolu Maratonu yer alıyor.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com