Şebeke – III

Bu tip aksiyon filmlerinde -normal şartlar altında- polislere adres soran karakter biraz gerilim yaşadıktan sonra yoluna devam eder. Bende öyle olmadı. Tutuklandım!

16:40 – Karakol

Neden tutuklandığım ile ilgili bir fikrim yok. Bir türlü cevap alamıyorum. Avukatımla görüştürülmüyorum. Bunun vatandaşlık hakkım olduğunu söylediğimde ise bu kapsamda değilsin diyorlar. Bunun tek bir açıklaması olabilirdi! Düşünce suçu!

Düşünce suçu, ne olduğunu bilmeden işleyebileceğiniz bir suç değildir. O suçu bilerek işleyebilirsiniz. Bu her vatandaşın bildiği bir şeydir. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite… sürekli anlatıp dururlar. Bu suçun ne olduğunu ise kimse bilmez.

İşinize zamanında gidip, vergilerinizi zamanında ödüyor iseniz bu suça bulaşma ihtimaliniz pek yoktur. Alkol amak, yüksek sesle müzik dinlemek, yasaklı sitelere girmek gibi suçları işlerseniz mahallenizin kınama duvarına fotoğrafınız asılır. Hırsızlık, adam öldürme, tecavüz gibi suçlarda ıslah evine gönderilirsiniz. ıslah evinden çıktığınızda ise tercih ettiğiniz herhangi bir şehrin atık bölgesinde yaşarsınız.

Atık bölgeler her şehirde bulunur. Onları mikro şehirler olarak görebilirsiniz, yada yarı açık cezaevi. Eskiden çöplerin döküldüğü bölgelermiş buralar. Sonralarda geri dönüşüm devrimi yaşanmış, çöpler -neredeyse tamamına yakını- kullanılabilir olmuş. Atık bölgeler ise sosyal yapının atıklarını biriktirir olmuş. Atık bölgede 10 sene yaşadıktan sonra çıkma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer gerçekten çıkmaya uygun olduğunuz düşünülürse özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz. Atık bölgeden asla çıkamayacak tek bir suçlu grubu vardır. Düşünce suçluları!

Atık bölgenin merkezinde dönüşümün yapıldığı büyük fabrikalarda çalışır düşünce suçluları. Fabrikada askeri personelin gözetimi altında tüm gün çalıştıktan sonra. Tek kişilik hücrelerine gönderilirler. Yargılanma, bir üst mahkeme, ziyaretçi gibi normal ıslah evi uygulamaları burada yoktur. Oradan ancak ölü olarak çıkabilirsiniz.

Peki ben bu bilgileri nereden mi biliyorum? Çünkü oradaydım.

Düşünce suçu işlediğim ile ilgili tahminim doğru çıkmıştı. Kendimi açıklamaya çalıştıysam da dinlemediler. Müebbet bir sürgün beni bekliyordu. Tam 15 sene geri dönüşüm fabrikasında diğer düşünce suçluları ile beraber çalıştım. Fabrikanın enerji yönetiminden sorumlu ekibe yerleştirilmiştim. Yerleşim meselesi sizin eğitim düzeyiniz, bilgi birikiminiz ve becerileriniz baz alınarak yapılıyor. Üniversite eğitimim ve ilgi alanım üzerine 3 günlük bir testten geçirildim. Test sonucunda 4 kişilik karar heyetinin karşısına geçtim. Heyet başkanı önündeki raporu okudu..

“Suçlu 7, becerilerin göz önüne alınarak 9.ekipte çalışmanın uygun olacağına karar verilmiştir. Eğer gerçekten ıslah olduğunu ispatlarsan buradan çıkmanın mümkün olduğunu bilmeni isteriz. Hükümetimiz her zaman arkanızdadır!”

O raporda Suçlu 7 olmam dışında ki her bilgi yanlıştı. 9. Ekip kendine şebeke diyordu ve gerçekten ıslah olduğunuzu ispatlamanız durumunda dahi dışarı çıkarılmıyordunuz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.