Çanakkaleli için 18 Mart GURUR demek

Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi’nin 103. yılında yapılan anma törenleri ve etkinlikler için Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar Çanakkale’ye akın ediyor. Çanakkaleliler ise bambaşka duygularla 18 Mart’ını geçiriyor. Kentlilere 18 Mart’ı sorduk. Kelimeler kifayetsiz kalırken ortak cevap GURUR oldu.

Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi, 103. yılında törenler ve etkinliklerle anılıyor. Çanakkale’ye birçok ilden gelen ziyaretçiler bu topraklarda, aynı ruhu yaşayıp şehitleri anmak istiyor. Çanakkale’de yaşayanlar ise bu duyguyu çok daha ayrı yaşıyor. Kentlilere duygularını sorduğumuzda çoğunlukla kelimeler kifayetsiz kalırken “gurur” ağızlardan çıkan ortak kelime oluyor.

Gürsel Ümit Sever
18 Mart emperyalistlerin Türkiye’yi işgali sırasında gösterilen Anadolu’daki direniş ateşinin Çanakkale’deki yüzü. Kısaca bağımsızlığa atılan adımlardan biri. Önemli bir gün. Şu anda burada misafirim. Burası ayrıca çok da güzel bir şehir.

Nihat Yüce
Çanakkale’de olmak çok güzel bir duygu. Geleceğimiz daha da güzel olur umarım. Allah’ın bize nasip ettiği günler için şükrediyoruz. Hem anma günü hem de bayram sayılır. Vatandaş olarak Çanakkale’de olduğum için gurur duyuyorum.

Cemal Kaplan
Atalarımızın geçmişini Çanakkale’ye geldiğimizde hatırlıyoruz. Çanakkale görülmeye, yaşamaya değer bir yer. Çanakkale’yi yaşamak lazım. Buraya geldiğimde çok farklı hissediyorum.

Okan Şahin
18 Mart’ın ana toprakları burası. Binlerce şehidimiz buralarda yatıyor. Dışarıdan çok talep alınıyor, gelen kalabalıkla biz o ruhu burada yaşamaktan biraz uzaklaşıyoruz. O ruhun tam anlamıyla hissedilmesi için dışarıdan gelen insanların kısılması ve burada yaşayanların bu topraklara ayak basması gerekiyor. Buradaki güzellik hiçbir yerde yok.

Gürkan Yerli
18 Mart gününü Çanakkale’de her sene sevgiyle kutluyoruz. Bu yıl inanıyorum ki daha kalabalık olacak.Bugünlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. 18 Mart’ta hep beraber bayraklarımızı alıp sokaklarda olacağız.

Hüsamettin Elibol
Çanakkaleliyim ve 17 yaşındayım. Çanakkale’de olmak bana gurur hissettiriyor. Bu topraklarda bir devir batıp çok sayıda şehit verilmiş. Gurur duyuyoruz.

Mustafa Deniz
18 Mart bütün ülkenin deniz zaferi. Gurur verici bir şey bu. Çanakkale’de olmak çok farklı bir duygu. Anlatılmaz yaşanır. 18 Mart günü Çanakkale çok kalabalık oluyor. Görülmeye değer.

Zahide Elibol
Çanakkale’de olmak çok iyi bir duygu. Düşmanın denize döküldüğü yerleri görmek… Türk askerinin bu dünyada ve öbür dünyada yattığı yer mekanı cennet olsun. Onlar olmasa biz yoktuk. Mustafa Kemal olmasaydı biz yoktuk. Ben Mustafa Kemal’in torunuyum.

Ali Osman
18 Mart Çanakkale’nin unutulmazı. Herkes Çanakkale’ye geliyor. Çanakkaleli olmak burada bulunmaktan gurur duyuyorum.

Yıldız Sağlam-Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.