Siyasilerden 18 Mart mesajları

Çanakkale Zaferi’nin 103. yılında; siyasiler, 18 Mart’a özel açıklamalar yaparak, önemli güne katkı sağladı.

Çanakkale Zaferi’nin 103. yılında bir dizi tören ve etkinlikle süren anmaların dışında siyasiler de birçok açıklama yayınlayarak bu önemli günü unutmadı. Yayınlanan açıklamalarda;
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı: “Bütün dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten Aziz Milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimine de geçit vermemiş tek yürek olup vatanına, bağımsızlığına, demokrasisine sahip çıkmıştır. Tıpkı 103.yıl önce verdiği istikbal ve istiklal mücadelesiyle tarihe altın harflerle adını yazdıran Aziz Türk Milleti, bugün de yarın da vatanına, geleceğine ve bağımsızlığına sahip çıkma azim ve kararlılığında olduğunu Zeytin Dalı Harekâtıyla da bütün dünyaya ilan etmiştir. Zeytin Dalı Harekâtında destan yazan kahramanlarımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini kutluyor; başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan Aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan: “1915’te düşman gemileri Çanakkale Boğazına dayandığında nasıl ki ‘söz konusu vatansa gerisi teferruat’ olduysa 15 Temmuz’da sokağa çıkan milletimiz için de aynısı oldu. Afrin’de teröre karşı yiğitçe mücadele eden Mehmetçik de kalbinde, beyninde Çanakkale’deki asil direniş ruhunu taşıyor. Dün olduğu gibi bugün de Çanakkale’den yayılan milli şuur, tüm Anadolu’ya yayılıyor. Milli tarihin ayrılmaz bir parçası olan Çanakkale bu yıl önemli bir projeye ev sahipliği yapıyor.”

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider: “Mete Han’dan Bilge Kağan’a, Satuk Buğra Han’dan Sultan Alparslan’a, Fatih Sultan Mehmet Han’dan Mustafa Kemal Atatürk’e kadar adını tarihe yazdıran değil, tarihin ta kendisi olan şanlı milletimiz, bundan tam 103 yıl önce yine iradesi ve inancını ortaya koyarak dünya tarihinin nasıl seyredeceğini tayin etmiştir. Bugün Afrin’de çarpışan Mehmet, dün Çanakkale’de destan yazan Mehmet’tir. Afrin’de savunduğumuz memleket, dün Çanakkale’de savunduğumuz memlekettir. Hiç kuşku yok ki; Afrin’de şehit düşen Oğuz, Çanakkale Şehitleri’yle aynı mertebededir.Çanakkale’de tarih yazan tüm kahramanlarımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyor, bugün de Afrin’de yeni bir destanı kaleme alan şanlı ordumuzun kahraman yiğitlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek: “Ülkemiz bugün; dış politikadan ekonomiye, eğitimden siyasete her açıdan kötü günler yaşamaktadır. Bu kötü günlerden çıkışın reçetesi ise daha önce Çanakkale’de yazılmıştır. Daha fazla kardeşlik, daha fazla barış; ötekileştirmeden daha fazla adalet, demokrasi ve çok seslilik kötü günleri aşmak için anahtar niteliğindedir. İşte bunu sağlayacak, ülkemizi kurtaracak olanlar 18 Mart Çanakkale ruhunu anlamış olanlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale’den günümüze başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yüz binlerce kahramanımızı saygı ve minnetle anıyor; üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü kutlu olsun.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan: “Çanakkale’mizin aziz şehitleri, kıymetli hatıranızın önünde başımız her zaman saygıdan eğilir. Sizler, canınız pahasına, sizlerden sonrakilerin özgür ve başı dik yaşamı için, ülkemizin aydınlık geleceği için çok büyük bedeller ödediniz. Oysa gencecik bedenleriniz toprağa düşmek istemez; yârine, annesine, bebeğine kavuşmak isterdi şüphesiz. Ama siz zor olanı seçtiniz, bizlerin geleceği için, kendi yaşamlarınızı görmezden geldiniz. Bizler; her zaman türlü imkansızlıklar içinde bağımsız bir vatan için, canlarını veren siz kahramanlarımızı anıyor, sizler için dualar ediyoruz. Biliniz ki sizler; bizim kahraman yürekli yiğitlerimiz, Cumhuriyetimizin temelisiniz.  Bu önemli günde bağımsız, özgür ve laik bir ülkeyi bizlere miras bırakan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü ve geleceğimizin kurucuları aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, büyük bedeller ödenerek, Cumhuriyete önsöz olmuş Çanakkale’den kıymetli hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Ak Parti Çanakkale İl Başkan Vekili Av.Ergin Sezen: “Çanakkale’de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma, milletimize hem zaferi getirmiş, hem de Kurtuluş Savaşımız için gerekli olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiştir. Bu ruh, 15 Temmuz hain darbe girişiminde de halkımızın her zaman kanı ile canı ile bu vatan topraklarını savunacağını, tanka, topa, tüfeğe bedenini her daim siper edeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’ni bizlere armağan ederken can veren şehitlerimize, artık hayatta olmayan gazilerimize ve kahramanca çarpışarak ‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’ sözünü tarihimize nakşeden tüm askerlerimize ve Allahtan rahmet diliyorum.”

Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu: “Dünyaya nam olmuş, aziz Türk Milletinin kahramanlığının kanıtıdır Çanakkale… Bugün 18 Mart; 20. yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin ve Şehitleri Anma Gününün 103. yıl dönümünü kutluyoruz hep birlikte. Ecdadımız, tarihler boyunca nice kahramanlıklara imza atmıştır. İşte bunlardan biri de bir Çanakkale destanıdır. Bizleri de tüm şehitlerimizin şefaatlerine nail eylesin.”

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar: “Bir asır geçse de zaferler ve onları gerçekleştiren kahramanlar asla unutulmaz. Çanakkale Deniz Zaferi, bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin ürünüdür. Eşine az rastlanır bir kahramanlığın, toprakları vatan kılan bir mücadelenin, bağrından lider çıkaran bu destanın, 103. Yıldönümü kutlu olsun. Yedi düvele karşı göğsünü siper edip, vatan aşkı ve özgürlük tutkusu için tarihin seyrini değiştiren bir mücadele bu topraklarda yaşanmıştır.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.