Gökçeada’ya “Sorun Yok” Mesajı

Son günlerde Gökçeada’da gündeme gelen tol ve gırgır ile balık avlayan balıkçılar tepki çekmişti. Ada halkının trol ve gırgır ile avlanan balıkçılara karşı ayaklandığını gazetemizin 15 Mart tarihli sayısında yer verdik. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise konu ile ilgili “Bu işe dur deyin, eğer dur demezseniz Gökçeada halkı dur diyecektir.” açıklamasında bulunmuştu. Dün konu ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden bölgede herhangi bir sorun yoktur açıklaması geldi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan hadiseye göre; Edirne’nin Enez ilçesine dışarıdan gelerek avcılık yaban balıkçılar, Enez esnafı ile tartışma yaşadı. Yaşanan tartışmalar neticesinde adli bir vaka ortaya çıktı. Adli vakanın ortaya çıkışından sonra Enez halkı bölgede avcılık yapan balıkçılara tepki göstererek Enez’den balıkçıları uzaklaştırdılar. Yaşanan tartışmalardan sonra balıkçı teknelerinin bir kısmı toplu halde Gökçeada’ya ulaştı. Gökçeada’ya ulaşan balıkçılar son birkaç gün içerisinde Gökçeada karasularında balıkçılık faaliyetlerinde bulundular. Bu faaliyetlerde gırgır ve trol ile avlandıkları gerekçesiyle Gökçeada halkı ile sorun yaşadıklarını gazetemizde işledik. Ortaya çıkan sorun kapsamında konu ile ilgili Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, “Bu işe dur deyin, eğer dur demezseniz Gökçeada halkı dur diyecektir” açıklamalarında bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ise geçtiğimiz günlerde Gökçeada bölgesinde inceleme yaptı. İncelemeler kapsamında bölgede yöre halkı ve balıkçılar ile görüşen İl Müdürlük yetkilileri, şu anda bölgede mevcut bir sorun olmadığı yönünde gazetemize bilgi verdi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com