Yeni Hal Vaatte Kaldı, Eskisi Kül Oldu

Salı günü sabaha karşı 03.00’te meydana gelen yangın neticesinde halde 6 dükkan küle döndü. Esnaf ha taşındı ha taşınacak vaatleriyle yeni hali beklediklerini ve burada katı atık tesisinin yanı başında bu işi çok zor şartlarda yaptıklarını belirtti. Yangın sonrasında 6 iş yeri kullanılamaz hale gelirken 30-40 bin kasa yanarak kül oldu. Esnaf mağdur kaldı. Konu ile ilgili ÇASEMKO Başkanı Ufuk Cankaya gazetemize açıklamalarda bulundu.

Çanakkale’nin ha taşındı ha taşınacak denilen halinde salı günü sabaha karşı yangın meydana geldi. Yangın, sabah 03.00 dolaylarında şiddetlendi. Hava durumunun poyraz olması sebebiylede yangın çok kısa bir sürede geniş alana yayıldı. Yangının henüz nasıl çıktığı tespit edilemedi. Yangının çıkış yerinin hal ile arkasında bulunan katı atık tesisi arasında yer alan ardiyede çıktığı öğrenildi. Belediye’nin hal bekçisinin ifadesi, sabaha karşı 02.45’te 15-20 kişilik bir grubun “Yangın var!” diyerek ardiye olarak kullanılan alandan bağırarak dışarıya kaçtıkları yönünde oldu. Kalabalık grubun halden kaçtıkları sırada halin bekçisi itfaiye ve polise haber verdi. Olay yerine çok kısa bir sürede çok sayıda itfaiye ekibi geldi. Orman Yangını ekipleri, jandarma ve çevre bölgelerden gelen çok sayıda itfaiye personeli söndürme çalışmalarında aktif rol oynadılar.

“Esnaf Vaatlere Rağmen Bir Türlü Yeni Hale Geçemediklerini Belirtti”

Halde iş yerleri yanan esnaf, kaybının büyük olduğunu söylerken bir türlü yeni hal binasına geçemediklerini de belirtti. Geçtiğimiz yıldan beri bitti bitecek denen halin bir türlü tamamlanamaması esnafı isyan ettirdi. Katı atık tesisinin yanı başında bulunan halde bugüne kadar birçok fare ve haşeratla uğraştıklarını belirten esnaf, “Bu şartlarda bu iş yürümez.”  vurgusu yaptı. 6 iş yeri kullanılamaz hale gelirken 30-40 bin kasanın ya yandığı öğrenildi. Esnaf, kendilerine bir yer gösterilmesi gerektiğini belirtti.

“15-20 Kişilik Grup Yangın Var Diyerek Kaçtılar”

Çanakkale Sebze Meyve Komisyoncular ve Tüccarlar Derneği Başkanı Ufuk Cankaya yanan ve kullanılamaz hale gelen 6 iş yerinin önünde bilgileri bizimle paylaştı. Candan konu ile ilgili, “Çanakkale Hal’indeki yangından sabaha karşı 04.00’te haberim oldu. Acilen geldik. Benimde burada bir işletmem var. Halimiz üç bloktan oluşuyor. Geldiğimizde bu üç bloktan birisinin yanmakta olduğunu gördük. Benim işletmemde bu blokta bulunuyor. 6 dükkan burada tamamen küle döndü. Yangının nereden çıktığını bizde bilemiyoruz, bu raporlardan çıkacak. Allahtan sevindirici olan can kaybı yaşanmadı. Bu altı dükkanda gece saatlerinde çalışan, kalan ve bekçi yok. Halin belediyeye ait bir bekçisi var. Bekçinin verdiği ifadeye göre, gece saat 03.00’e doğru 15-20 kişilik bir grup yangın var diyerek yanan blok tarafından diğer kısma doğru, zabıta amirliğinin çıkış kapısına doğru kaçıyorlar. Bekçi buraya geldiğinde yangını görüyor. Bunun üzerine itfaiyeler, polisler olay yerine geliyorlar. Bir takım söylentiler var konu ile ilgili. Yangın nereden çıktı, nasıl oldu şu anda bilemiyoruz. Burada çatımız ahşaptı. Ahşap çatı çok çabuk poyrazında etkisiyle alevlendi. Katı atık tesisinin çatısı ile bizim çatımız bir. Katı atık tesisinde de bilindiği üzere yanıcı maddeler oldukça fazla. Biz buraya geldiğimizde yangın iyice yayılmıştı. Birçok itfaiye ekibi yangına müdahale ettiler. Değişik yerlerden itfaiye ekipleri de geldi. Orman yangını ve jandarma ekipleri de olaya müdahale ettiler.

“Yerel Seçimlerde Belediye Başkan Adayları Hep Yeni Hal’i Vaat Ettiler”

Çanakkale Hali’nin aslında taşınması söz konusuydu. Son yapılan yerel seçimlerde tüm Belediye Başkan adayları Çanakkale’ye yeni bir hal yapma sözüyle seçime girdiler. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da aynı vaat ile seçime girmişti. Vaadini yerine getirmek içinde bir hal yapımına başladı. 2016 yılında bitmesi bir haldi. İhalesi yapıldı, ihaleyi alan firma işlemlere başladı ancak tamamlayamadı. Hal aslında bitme aşamasına gelmesine rağmen Belediye’de iş teslimi alamadığı için bizler de burada kalmış olduk.

“Katı Atık Tesisinin Yanında Hal Olur Mu?”

Yanımızda bir katı atık tesisi bulunuyor. Daha önceden sağlık açısından birçok habere konu olduk. Katı atık tesisi ile hal bir arada yaşıyordu. Belediye Başkanı’mız buradaydı. Ekibi ile incelemelerde bulundu. Çözüm konusunda açıklamalarda bulundu. Bu dakikadan sonra Çanakkale için büyük bir mağduriyet başlamıştır. Çanakkale’nin bütün tüketimi kışın dışarıdan geliyordu. Bu noktada eksiklik yaşayacağız. Bu altı dükkanın tekrar Çanakkale ekonomisine kazandırılması gereklidir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com