Kuş Bakışı Memleket

Türk Hava Kurumu Çanakkale Şubesi tarafından Çanakkale Zaferi’nin 103. yılına özel “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” sergisi açıldı. Eserlerin sahibi pilot, öğretmen Orhan Özgülbaş, şimdilik 46 ilin fotoğraflarının sergilendiğini 81 ile tamamlamak istediğini söyledi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl etkinlikleri dün sabah Çimenlik Kalesi’nde yapılan tören ile başladı. Tören sırasında Türk Hava Kurumu, gerçekleştirdiği motorlu paraşüt uçuşuyla büyük beğeni topladı. Türk Hava Kurumu, dün saat 16:00’da ise Prof. Dr. Türkan Saylan Tesisleri’nde “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” adlı sergiyi açtı. Sergi açılışına; Vali Yardımcısı Ali Candan, Çanakkale Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Metin Meriç ve fotoğrafların sahibi pilot, öğretmen Orhan Özgülbaş katıldı. Sergide, 46 ilin motorlu yamaç paraşütü ile havadan çekilmiş görüntüleri yer aldı.
Çanakkale Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Metin Meriç gazetemize yaptığı açıklamada; “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl kutlamaları için “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” sergimizi açtık. Sabah Çimenlik Kalesi’nde 3 paraşütümüz gösteri yaptı. Sergide 172 fotoğraf var. Tüm iller yer almıyor şu an sergide. Ancak fotoğraflar çekilmeye devam ediyor. Vatandaşlarımızın yaptığı yardımların sosyal fonu sayesinde gerçekleşen faaliyetler bunlar.” dedi.

10 BİN FOTOĞRAFTAN SEÇİLDİ

Yamaç Paraşüt Pilotu, eserlerin sahibi Orhan Özgülbaş ise ülke şartlarının elverdiği kadar çekim yapmaya devam edeceğini söyleyerek şöyle derdi: “2005 yılında başlayan çekimlerle 10 yıllık bir süreden sonra sergimiz açıldı. Yaklaşık 10 bin fotoğrafın içinden seçerek bu sergiyi oluşturduk. Uçak, helikopter değil motorlu yamaç paraşütüyle çekildi. Uçak kabini değil açıktan çekim yapıldı. Şu an sergide 46 il fotoğrafı var. 81 ile kadar ilerletmek için çalışıyoruz.”
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.