“Çanakkale, Gazi Mustafa Kemal’dir”

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümü ve “Zafer Haftası” kutlamaları, dün saat 10.00’da Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen törenle başladı. Açılış töreninde konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, “Çanakkale Şehitler diyarıdır. Vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale Gazi Mustafa Kemal’dir” dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümü ve “Zafer Haftası” dün Kale-i Sultaniye’de diğer adıyla Çimenlik Kalesi’nde gerçekleştirilen törenle başladı. Törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yücel Acer, İl Müdürleri, askerler, muharip gaziler ve öğrenciler katıldı. Törende şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile Türk Bayrağı göndere çekildi.

“ÇANAKKALE KAHRAMANLIĞIN VE FEDAKARLIĞIN ÖRNEĞİDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye Çanakkale Valisi Orhan Tavlı çıktı. Vali Orhan Tavlı, Zafer Haftası’nı başlatan konuşmasında, “Yüreği vatan ve bayrak sevgisiyle dolu saygıdeğer Çanakkaleliler. Çanakkale’nin ve Türk milletinin saygıdeğer evlatları, sevgili gençler. 18 Mart şehitleri anma günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen açılış haftası töreninden, Çanakkale destanının yazıldığı, Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda şanlı ecdadımızın manevi huzurunda, ortak duyguları paylaşmanın onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Şanlı ecdadımız bizlere mukaddes bir miras bırakmıştır. İşte Çanakkale zaferi bu kahramanlık ve fedakarlığın en güzel ve en anlamlı örneklerinden biridir. Çanakkale hem istiklal hem istikbal mücadelemiz olmakla kalmamış, aziz Türk milletinin ve Müslüman ümmetin tarih sahnesinde var oluş mücadelesi olmuştur. Kahraman ecdadımız mazlum milletlere de eşsiz bir örnek olmuştur. Dünya tarihine altın harflerle yazılan bu zaferle, vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir millet ve güçlü bir iman karşısında hiçbir gücün duramayacağı dünyaya gösterilmiştir.

“SAHİPLENME KARARLILIĞI BÜYÜK SELÇUKLU’DAN GELMEKTEDİR”

Anadolu topraklarını vatan olarak sahiplenme kararlılığı sultan Alparslan ve Büyük Selçuklu hükümdarlarından gelmektedir. Çanakkale boğazını düşmana dar eden, Kale-i Sultaniye ve Kilitbahir kalelerini yaptıran Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman başta olmak üzere bütün Osmanlı hükümdarları Anadolu topraklarını Türk milletine vatan yapmışlardır.

“ÇANAKKALE GAZİ MUSTAFA KEMAL’DİR”

Çanakkale Milli Mücadele’nin başlangıcıdır. Çanakkale Türk’ün vatan severliğinin, mücadele azminin, kahramanlığının sembolüdür. Çanakkale bir ulusun uyanışıdır. Çanakkale ölümsüz kahramanların destanıdır. Şehitler diyarıdır. Vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale Gazi Mustafa Kemal’dir” açıklamalarında bulundu.

Vali Orhan Tavlı’nın konuşmasından ardından Çimenlik Kalesi’nde hazır bulunan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar, Çanakkale Valiliği önüne kadar ellerinde Türk Bayrakları ile Halk Yürüyüşünü gerçekleştirdiler.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.