Çanakkale’de bir ilk: Tarım Fuarı

Agonya Fuarcılık tarafından Çanakkale’de ilk kez düzenlenecek olan Çanakkale 1. Tarım Fuarı’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

02-05 Mayıs 2018 arasında ilk kez düzenlenecek olan Çanakkale 1. Tarım Fuarı’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Tarım konusundaki mal ve hizmetlerin, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin tanıtımını amaçlayan fuar Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Fuar ve Kongre Binası salonları ile Organize Sanayi Bölgesindeki alanda gerçekleştirilecek.

“FUAR ALANININ YÜZDE 60’I DOLDU”

Fuarın tanıtımını yapmak için Büyük Truva Oteli’nde kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Agonya Fuarcılık yönetimi yetkilisi Ziraat Mühendisi Musa Uzun fuarcılık alanında farklı bir bakış ve algı yaratmaya çalıştıklarını  ifade ederek; “Fuar alanının yüzde 60’ı doldu ve 35 firma ile sözleşme imzaladık. Firmamız Çanakkale merkezli, yeni, bir firma, ismini Yenice bölgesindeki dağlık alanından almıştır. Emekli Ziraat Mühendisiyim, uzun yıllar tarım sektöründe çalıştım. Fuarcılığın Çanakkale’de yapılması yönünde fikirle çıktığımız yolda böyle bir ihtiyaç olduğunu düşündük. Ayrıca, fuarda Türkiye’nin ilk antika traktör müzesi olan Gelibolu’dan  çalışır durumda olan iki traktör’de ziyarete açılacak” dedi.

Fuar organizasyonunun detayları ile ilgili bilgi veren Agonya Fuarcılık yetkilisi Rahmi Acar; Çanakkale 1. Tarım Fuarı’nda sergilenecek ürünler, firmalar ve teknolojiler hakkında bilgi verdi. Acar, “Fuarlar, ticaretin en etkili ve yoğun şekilde paylaşıldığı buluşma noktasıdır. Alet, makine, sistem, hizmet ve mal üreticileri ile kullanıcıları ve tüketicilerini belli bir zaman dilimi ve mekanda bir araya getiren faaliyetlerdir. Ekonomik hayatta panayır adıyla yer alan bölgesel pazarların tarihi oldukça eskidir. Panayır kelimesi yunanca “penegyris” (bütün halkın toplanması) kelimesinden gelmektedir. Sözlük anlamı “bir yerde belirli zamanda kurulan Pazar olarak açıklanmaktadır. Tarihte ilk yerleşimlerin kurulduğu yerlerde; Truva’da, Kalkamış’ta, Çatalhöyük’te izlerine rastlanmaktadır. Fuarlar tanıtım aracı olarak 1923 yılına kadar plansız ve programsız olarak düzenlenen panayırlar olarak gerçekleştirilmiştir. İlk önemli fuar halen de sürdürülmekte olan İzmir fuarıdır. Almanya’nın Hannover, İtalya’nın Bologna kentleri en meşhur fuar şehirleridir. Bu kentler iş makinesinden cıvataya kadar her şeyin fuarının yapıldığı ve fuarcılığı para kaynağına dönüştürmüş şehirlerdir.” dedi.

“ÇANAKKALE ÇİFTÇİLERİNİN ÖRGÜTLENME DÜZEYLERİ OLDUKÇA GÜÇLÜDÜR”

Acar, “Çanakkalemiz çok sayıda marka olmuş ürüne sahiptir. Çanakkale domatesi, Yenice biberi, Umurbey Şeftalisi, Bayramiç beyazı, Lapseki kirazı, Bayramiç elması, Bozcaada üzümü, Ezine peyniri, Gökçeada organik ürünleri bunlardan birkaçıdır. Tarım alanlarının 3 te biri sulama imkanına sahiptir. Hemen hemen bütün ürünlerde ülke ve dünya ortalamasına göre daha yüksek verim alınmaktadır. Tarımsal üretimde bulunan üreticilerin tarımsal konulardaki eğitim seviyelerinin yüksek olması, yeniliklerin benimsenmesinde önemli rol oynamaktadır. Çanakkale çiftçilerinin örgütlenme düzeyleri oldukça güçlüdür. Çanakkale ili organik tarım ve iyi tarım uygulamaları ile öne çıkmaktadır. Bu durumda ilimizde Tarım Fuarı düzenlenmelidir.” dedi.

5500 METREKARE ALANDA FUAR OLACAK

Bölge ekonomisine ve gelişmesine katkı sağlaması planlanan ve 900 metrekaresi si kapalı alan, 4600 metrekaresi açık olarak planlanan fuarda katılımcı grupları olarak resmi kurum ve kuruluşlar, odalar ve birlikler, traktör firmaları, tarım makineleri firmaları, bitki koruma ürünü firmaları, gübre, fidan, fide, seracılık firmaları, arıcılık, hayvancılık ekipmanları firmaları, zeytin, zeytinyağı makineleri ile ilgili firmalar, sertifikasyon kuruluşları, laboratuvarlar, sivil toplum kuruluşları ile basın yayın kuruluşları katılacak. Fuar süresi içinde; “Sebze ve Meyve Pazarlamasındaki Sorunlar ve Fırsatlar ve Ceviz Tarımı Nereye Gidiyor” konulu 2 panel icra edilecek. Fuar süresi içinde çiftçi yarışmaları, halk oyunları gösterileri, sergiler düzenlenecek.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.