Çanakkale Evi’nde Troia Esintileri

ÇTSO Çanakkale Evi’nde geçtiğimiz cumartesi günü Sezen Sevinç tarafından açılan resim sergisinde Troia’nın esintileri ziyaretçilerle buluştu. Serginin açılışına; Yazar Yusuf Ay, ÇOMÜ Öğretim Üyesi Osman Demircan katıldı.
Sezen Sevinç, kendi tanımıyla “Rüzgarın asi kızı, kentin zehirli fırçası” SezArt adıyla, ÇTSO Çanakkale Evi’nde 10 Mart Cumartesi günü resim sergisini açtı. Saat 17.30 itibariyle açılan sergi, ÇTSO Çanakkale Evi’nde 17 Mart’a kadar ziyaretçiye açık olacak.
Serginin açılışında Yazar Yusuf Ay ve ÇOMÜ’nün saygın öğretim üyelerinden Osman Demircan katılarak; Sezen Sevinç’i yalnız bırakmadı.
“Elime kalem verildiğinden beri çiziyorum diyen Sezen Sevinç, “Truva Efsanesinin Ruha Yansımaları” ifadesini kullandı.
Açılışta konuşan Yazar Yusuf Ay; “Kadim zamanların ozanları derler ki; Priamos’un kutsal şehri Troia bir aşk yüzünden yıkıldı, bir de dillere destan zenginliği yüzünden. İlyada’nın konusu bu topraklarda geçer. Biz bunun farkında mıyız? Farkında olanları kutluyorum. Bunun farkında olup resim yapanlar var. Sanatın büyüsünü ve kışkırtıcılığını yakalamış.”
ÇOMÜ Öğretim Üyesi Osman Demircan; “Bu kent uzun süreli bilim, sanat, teknoloji ve kültürün üzerinde oturuyor. Onlar olmasa bu zenginliği koruyamazdı. Troia’da bilim ve sanatın varlığını gösteren o kadar çok kanıt var ki. Sur duvarları, çevredeki kalıntılar… Mesela, mercekler kullanılmış. Merceklerin keşfi bilim tarihinde M.Ö. 1500’lü tarihlerde ama Troia’da kullanılmış.”

Yıldız SağlamBir Yorum

  1. Semih Saygın

    Sergiyi gezdim çok güzeldi. Eserlerdeki derin detaylar Troia ruhunu hissettiriyordu ayrıca dün Çanakkalede bir sohbet esnasında öğrendimki bir sanat sever tüm eserleri rekor bir rakama satın almış. İtiraf ediyorum belki o eserlerden bir tane alsaydım gelecekte çok zengin olacaktım. Bizler böyle bir sanatçımız lduğu için gurur duymalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com