Her yerde sümbül kokusu

Bugünlerde kent merkezini sümbül kokusu saracak. Çarşıda, pazarda, her yerde karşınıza çıkacak olan sümbüllerin demeti 5 TL’den satılıyor.

Kentin pazar yeri ve Çarşı Caddesinde demeti 5 TL’den satılan sümbüller, hoş ve baharı özleten kokusu ile vatandaşları cezbediyor.

Fotoğrafını vermekten çekinen orta yaşlardaki satıcı kadın sümbüllerin suyun içinde uzun bir süre durabileceğini, özellikle kapalı ortamlarda çok hoş ve kalıcı bir kokusu olacağını da dile getirdi.

 SÜMBÜLÜN MİTOLOJİSİ

Anayurdu Doğu Akdeniz olan rengarenk minik çiçekleri ve mis kokusuyla edebiyata da ilham kaynağı olan sümbül, özellikle divan edebiyatında sevgilinin büklüm büklüm, mis kokulu saçını anlatmak için kullanılır.Yunan mitolojisinde Sparta Kralı’nın genç oğlu olan ve yeniden doğuşu simgeleyen Hyacinthus, son derece yakışıklı bir delikanlıdır. Hem güneş tanrısı Apollon hem de batı rüzgarının tanrısı Zefirus bu delikanlıya derin bir aşk beslemektedir. Bir gün ona kendilerini beğendirebilmek için bir yarışa girerler, bu bir disk atma yarışıdır. Hikayenin sonu ile ilgili iki rivayet vardır; biri Apollon’un yanlışlıkla genci vurduğu ve onu öldürdüğü yönündedir; diğer bir rivayet ise Zefirus’un kıskançlığının gencin ölümüne sebep olduğudur. Zefirus bir rüzgar çıkararak Apollon’un diskinin gence isabet etmesini sağlar ve genç ölür. İşte Sümbül ismini bu talihsiz delikanlıdan almaktadır.

Dilek Akşen

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com