“Hekimlik Performans Sistemi ile Ölçülemez”

191. Tıp Haftası açılış kokteyli Cumartesi günü saat 18.00’de Seramik Müzesi’nde yapıldı. Açılışta konuşma yapan Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy; “Hekimler ne kadar hastaya bakarlarsa o kadar para kazanır hale geldiler. Biz performans sistemine tümüyle karşı çıkıyoruz. Hekimlik performans sistemi ile ölçülemez.” dedi.

3-16 Mart Tarihleri arasında gerçekleşecek olan 191. Tıp Haftası’nın açılış kokteyli dün saat 18.00’de Seramik Müzesi’nde yapıldı. Açılış kokteylinin yanı sıra Seramik Müzesi’nde Aykan Özener’e ait “Monochrome Cumartesiler” fotoğraf sergisi de gerçekleşti. Açılış kokteyline Çanakkale Tabip Odası’nın yanı sıra, Belediye Başkan vekili Bilge Şimşek ve Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan’da katıldı. Kokteylde tıp fakültesi öğrencileri de bulundu.

“Sağlığın Piyasalaşmasına İzin Vermemek Gerekiyor”

Açılış kokteylinde Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, “11 Mart günü Türk Tabipler Birliği’nin Ankara’ya bir çağrısı var. Bu çağrı aslında Türk Tabipler Birliğine son yıllarda yapılan saldırılara karşı birlik buluşmasıdır. Yıllardır hekimlerin bir takım talepleri bulunuyor. Bu talepler halk adına kolay, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlıktı. TTB’nin söylediği sözlerden biride aslında halkın sağlığının hekimlerin mutluluğundan geçtiğidir. TTB iyi çalışma koşullarında hastalarına sağlık dağıtmak istiyor. İyi çalışma koşulları bizim için ne demek? Özellikle performans sisteminin dayatıldığı hastanelerde, 50-100-150 hasta bakarken kendimizi hekimlik yapıyor gibi hissetmiyoruz. Karşımızdaki insanı daha değerli hissetmek adına bu tempoda çalışmamızın yanlış olduğunu Sağlık Bakanlığı’na defalarca söylememize rağmen, talebimizi bir kez daha iletiyoruz. Daha iyi çalışma koşulları, daha az hasta bakmaktan geçer. Yalancı bir sağlık talebi yaratıp, sağlığın piyasalaşmasına izin vermemek gerekiyor. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı şey aslında yalancı bir sağlık talebi oluşturmaktır. Bu da hastanelerin dolup taşmasını sağlar. Bu nedenle gerekli gereksiz her şey için insanlarımız hastaneleri dolduruyorlar. Gerçekten hasta olan insanlarımız, arada kayboluyorlar ve hekime ulaşamıyorlar. Hekime ulaştıklarında da gerekli ilgiyi alamıyorlar çünkü doktorlarına ulaştıklarında 100. Hasta oluyorlar. Hekimler ne kadar hastaya bakarlarsa o kadar para kazanır hale geldiler. Biz performans sistemine tümüyle karşı çıkıyoruz. Hekimlik performans sistemi ile ölçülemez.

“İki Hastaneye Bölünmek Yatan Hasta Takibini Zorlaştırdı”

Son dönemde biliyorsunuz ki iki hastaneye bölünmüş olarak çalışıyoruz. İki hastaneye bölünmek bizim hasta takiplerimizi oldukça zorlaştırdı. İl Sağlık Müdürlüğü eski hastaneyi tümden kapattıklarında ciddi bir tepki alacaklarını düşünüyor. Bu konuda haklılar çünkü biliyorsunuz ki Merkez’de olan hastanemiz şehir dışına çıkartıldı. Biz hekimler bu durumda iki hastane arasında çalışır hale geldik. Bu durum yatan hastalarımızın takipleri bozdu. Neredeyse bir hastayı 5 doktor görüyor bu da hekim takibini zorlaştırıyor. Hastalarda hekimlerde bu konudan oldukça mağdur durumdalar” açıklamalarında bulundu.

Etkinlikte aynı zamanda meslekte 25. Yılını dolduran hekimlere de plaketleri takdim edildi. Plaketleri Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek ve Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan verdi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.