“Sindirella Gitme Baloya, 8 Mart’ta Sokaklara”

8 Mart Kadınlar Günü’nde akşam saat 21.00’de gerçekleşen feminist yürüyüşe çok sayıda kadın katılım sağladı. Kordon boyunca slogan atarak yürüyen kadınlar Mümtaz Pirinçciler Meydanı’nda dans ettikten sonra basın açıklaması yaptı. Etkinliğin sloganı, “Sindrella gitme baloya, 8 Mart’ta sokaklara” oldu.

8 Mart akşamı saat 21.00’de Golf Çay Bahçesi’nin yanında buluştu. Kadınlar ellerinde pankartlar ile sloganlar atarak feminizme dikkat çekemeye çalıştılar.
Kadınlar, etkinlik davetinde; “Kadınlar olarak her geçen gün yükselen gerginlik ve şiddet içinde yaşamayı reddediyoruz. Evde, sokakta, iş yerlerinde,ülke içinde ve dışında uygulanan şiddet ve baskı politikalarına karşı kadınlar 8 Mart’ta bir araya geliyor; kız kardeşliğin, sevginin ve yenilenmenin tohumlarını atıyoruz. Yaşanan zor sürece karşın neşemizi ve birbirimize olan inancımızı yitirmedik.” denildi.

Kadınların attığı sloganlar ve pankartlardaki cümleler arasında şu ifadeler vardı:
“Külkedisi değil, ev işçisiyiz”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”,  “Özgürlükte kararlıyız, yaşamda ısrarlıyız”, “Kadın kadının yurdudur”, “Bedenime Dokunma”, “Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret”, “Kadın, emek, yaşam, özgürlük”, “Regl kanından değil katledilen kadınların kanından utan”, “Doğum yaparken ölen kız çocuklarından haberiniz var mı?”, “Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz”…

“ERKEK EGEMENLİĞİNE İNAT…”

Kordon boyunca yürüyen kadınlar, Barlar Sokağı’ndan geçerek Mümtaz Pirinçciler Meydanı’na gelerek müzik eşliğinde dans ederek eğlendiler. Alanda yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı: “Dünyanın 4 bir yanı kadın düşmanlığı altında. LGBT+’ların varlığına tahammül edilmiyor. Türkiye’de geçen 8 Mart’tan bu yana ne oldu diye bakmak bile yeterince iç karartıcı. Evde, işte, sokakta maruz kaldığımız erkek cinayeti. Her gün yeni bir cinsel istismar haberi ve buna karşılık cinsel istismarı yasalara uydurmak. Kadınları iyice kapana kıstırmakta eşitsizliği içselleştirmekte gören bir hükümet. İstiyorlar ki, hem köle gibi çalışıp hem evden çıkmayalım, istiyorlar ki her dediklerine tamam diyelim, istiyorlar ki onların istemediği nefesi bile almayalım. Her alanı kaplayan bir diyanet var, devasa bütçesiyle. Evde ve işte emeğim sömürülüyor. Nefes almamızı sağlayacak kadın dayanışması sayesinde. Feminist isyanımız bizi birbirimize ve hayata bağlıyor. Bizi ölümle kutsayan erkek egemenliğine inat, umudu da yaşamı da direnme gücünü de birbirimizden alıyoruz.Zor günlerde birbirimize nefes alacak alanlar açıyoruz.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.