Okul çağındaki çocuklar neleri yemelidir?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Begüm Aygündüz okul çağındaki çocuklar için beslenme önerilerini paylaştı. Odaklanma, öğrenme ve stresle baş etmede çocukların tüketmesi gereken gıdaları sıraladı.

Her gün çocuklarını nasıl besleyecekleri konusunda sıkıntı çeken annelere altın değerinde öneriler Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Begüm Aygündüz’den geldi. Odaklanma, öğrenme, stresle baş etmede, çocukların tüketmesi gereken gıdaları sıraladı.

“KAHVALTI OLMAZSA OLMAZ”

Uzman Aygündüz, çocukluk çağındaki beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, hafıza, konsantrasyon, algılama ve analitik zeka üzerinde etkilidir. Bilinçli beslenme, fiziksel ve ruhsal sağlıkta oldukça önemlidir ve stresi azaltır. Çocuklar en az 3 ana , 2 ara öğün tüketmelidir. Beynin ihtiyacı olan en önemli ögün kahvaltıdır. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında 10-12 saat vardır. Bu süre zarfında eğer kahvaltı edilmezse, beyin fonksiyonları için yeterli enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada azalma görülür. Yapılan araştırmalar sabah kahvaltı eden öğrencilerin başarı oranlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Sabah kahvaltısında her gün bir yumurta ve bir iki dilim peynir tüketmek dengeli protein almak açısından çok önemlidir.” dedi.

“ŞEKER UYKU GETİRİR”

Zencefil, karanfil ve tarçın içeren çayların uyarıcı etkisi olduğunu ve bu çaylardan tüketmenin de gerekliliğini vurgulayan Uzman Aygündüz; “Şeker uyku getirir. Süt ve ayranı ise akşam saatlerinde tüketmek daha faydalıdır.” dedi.

Uzman Aygündüz şu önerileri buzdolabına ya da mutfakta görebileceğiniz bir yere asmanızı ve öğünleri atlamamanızı tavsiye etti.

“Balık öğrenmeyi artıran bir etkiye sahiptir. Ceviz konstantrasyonu artırır. Ekinezya çayı zihni açar. Sınavlardan bir gün önce beslenmeye dikkat etmek oldukça önemlidir. O günde evde beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.  Baklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur ve mercimek tüketilmelidir. Bu mevsimlerde polen gibi alerjileri olan çocuklarda yumurta tüketimine dikkat edilmelidir. Akşam yemeği sonrasında, papatya, melisa ve tarçın gibi çaylar oldukça dinlendirici olur. Kafesin içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Sık idrar şikayeti olan çocuklar geceleri bir avuç kabak çekirdeği tüketebilir.  Sınav günlerinde işlemiş et( sucuk, sosis, salam) tüketilmesi uygun değildir.”

ODAKLANMA İÇİN CEVİZ, ÖĞRENME İÇİN LAHANA

Uzman Aygündüz, eğitim öğretim hayatında gerekli olan besinleri şu şekilde sıraladı:

“Odaklanma için ceviz, fındık, fıstık, stressiz öğrenme için lahana, algılama yeteneği için  limon, portakal, ezber ve akılda kalıcılık için havuç, avokado, ananas, kimyon, zencefil, huzur ve sakinlik için kırmızı biber, stres ile baş etmek için de balık tüketilmelidir.”

 Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com