İskeleye Plaka Tanıma Sistemi

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan kentin kilit durumunda bulunan iskelenin meydanına geçtiğimiz günlerde büyük ebatlarda iki direk dikilmişti. Bu direklerin plaka takip sistemi için bölgeye yerleştirildiği öğrenildi. Vatandaş direklerin büyüklüğünden oldukça şikayetçi oldu.

Kentlilerin ve yabancı turistlerin gözünde buluşma noktası olarak konumlanan İskele Meydanı’nda geçtiğimiz günlerde yoğun bir çalışma yapıldı. Çalışmalar kapsamında bölgeye iki adet devasa boyutta demir direkler dikildi. Bu direkler iskelenin gidiş ve dönüş istikametine kaldırım kenarlarına yerleştirildi. Direklerin yerleştirilme çalışmaları süresince direklere elektrik çekme işlemi neticesinde kaldırımlar şerit ile kapatıldı. Kaldırımların şeritler ile kapatılması sonucu oluşan görsel kirlilik nihayet son buldu. Şeritler kaldırıldı ve kaldırım parke taşları düzenlendi.

Vatandaşlar uzunca bir süre direklere bakarak bu boyutta direklerle ne yapılabileceğini düşündüler. Kentliler ilk etapta direklerin yol yer-yön tabelası olduklarını düşündüler. Çanakkaleliler bu boyutta bir yer yön tabelasının İskele Meydanı’nda fuzuli olabileceği konusunda hem fikir oldu. Edinilen bilgiye göre meydana yerleştirilen direklerin plaka takip sistemi olduğu öğrenildi. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ulaşımda kilit bir noktada konumlanan Çanakkale İskelesi’ne yerleştirilen direkler plaka takip sistemi için kullanılacak. Vatandaşlar bu güne kadar böyle bir ihtiyaç olmadığını bundan sonra ise olup olmayacağı konusunda kararsız kaldılar.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.