CHP’den Genel Sekretere Protesto

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantıları dün itibariyle sona erdi. 2017 Faaliyet raporunun oylandığı son birleşime CHP grubunun protestosu damga vurdu.

2017 Faaliyet Raporunun okunup oylandığı Mart ayı toplantılarının son gününde CHP Grubu, Genel Sekreter Abdullah Köklü’yü protesto etti. Hatırlanacağı üzere; 2017 Ekim ayı toplantısında da Çanakkale Belediye Meclisi’nde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a tepki gösteren AK Parti Grubu Meclisi terk etmişti.

İl Genel Meclisi son birleşiminde, gündem maddelerinde komisyonlara havale edilen konuların oylanarak karara bağlanmasının ardından son madde olan Çanakkale İl Özel İdaresi 2017 yılı Faaliyet Raporunun oylanmasına geçildi. Raporun oylanmasından önce kürsüye çıkan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından protesto edildi.

“MÜTEKABİLİYET ESASTIR” DEYİP ÇIKTILAR

Genel Sekreter Köklü’nün göreve başladığından beri kendilerini hiçe saydığını ve görüşmek istemediğini ileri süren CHP Grubu, faaliyet raporu okunmadan önce meclisi terk etti. CHP Grup Başkanvekili Halil Behçet Erdal, “Genel Sekreter göreve geldiğinde ‘hoş geldiniz’ ziyaretine gitmek istedik. İlk ziyaret randevumuzda Ankara’ya gittiğini söylediler. İkinci bir randevu aldığımızda da bekledik gelmedi. Niye gelmediğine dair de bir neden belirtmedi. Bizim grubumuzu hiçe sayan bir genel sekreteri biz de bu eylemle protesto ettik.” dedi. Biga İl Genel Meclisi Üyesi Ünsal Öntürk ise Genel Sekreteri ilk defa bu toplantıda gördüklerini belirterek, “Tanımıyorduk kendisini. İlk defa az önce burada gördük.” dedi. Cumhuriyet Halk Partililere yapılanı saygısızlık olarak nitelendiren CHP’li Üyeler, Romanya’daki fuarda akşam yemeği veren Köklü’nün davetine de icabet etmediklerini belirtti. Genel Sekreterden özür bekleyen CHP’liler, önceki dönem Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın bile göreve gelir gelmez gruplarını ziyaret ederek birlikte çalışmak istediğini söylediğini kaydetti. Mevcut Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ ile de görüşerek istişarede bulunduklarını belirten CHP’li İl Genel Meclisi Merkez İlçe Üyesi Hicri Nalbant ise devlet işlerinde karşılığın esas olduğunu hatırlattı; “Mütekabiliyet esastır diyerek biz de onun karşılığını verdik ve protesto ettik.”

“HİÇE SAYMA DİYE BİR ŞEY YOK”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ise gazetemize yaptığı açıklamada kendisini Vali Beyin çağırdığını ve çağırılması halinde gitmesi gerektiğini belirterek, grubu hiçe saydıkları iddiasına da “Hiçe sayma diye bir şey yok. Ben telefon ederek gelemeyeceğimi söyledim kendilerine… Bunda alınacak bir şey yok. Fazla büyütmüşler olayı. Sonuçta bürokratım, Vali Bey çağırdığı zaman veya bir iş verdiği zaman, yeri geliyor buradaki arkadaşları da bekletiyorum. Ben herkesi defaatle yemeğe de çağırdım. Ben hiç gelmiyorum desem veya mazeret de belirtmesem, o zaman ‘bizi muhatap almıyor’ dersin. Ben telefon açtım, Grup Başkanını aradım yarın buluşalım mı diye… ‘Biz uygun değiliz, uygun olduğumuzda görüşürüz’ dedi. Biraz alınmış ama bu devlet işi ne yapabilirim. Gerekirse görüşürüz, alırız gönüllerini.” dedi. Köklü, ertelemek zorunda olduğu randevuların ardından grubu arayıp görüşmek istediğinde alınganlık gösterdiklerini ve görüşmek istemediklerini vurguladı.

CHP Grubunun, Meclisi terk etmesinin ardından oylanan 2017 Faaliyet Raporu’nun, AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Bağımsız Üyelerin olduğu toplantıda, oybirliği ile kabul edildiği kayıtlara geçti.

 Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.