Gün Kadınların, Gündem: Şiddet

Çanakkale’de 8 Mart Kadınlar günü dolayısıyla saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk töreni yapıldı. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi desteğiyle düzenlenen törende; yapılan konuşmalarda ise akıllarda kalan şiddet, istismar, taciz kelimeleri oldu. Törende, 8 Mart’ın kutlamadan fazlasını ifade ettiği vurgulandı.
Çanakkale’de 8 Mart Kadınlar Günü, çelenk töreni ile başladı. Saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ellerinde; “Susma Haykır, Şiddete Hayır’, ‘Cinsel Sömürüye Hayır’, ‘Dayağın Çıktığı Cenneti İstemiyoruz’, ‘Şiddete Ortak Olma’, ‘Sessiz Kalma Suça Ortak Olma’ ve ‘Kadınız Farkındayız, Haklarımızın Farkındayız” yazılı pankartlar taşıdılar. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi önderliğiyle, Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği (ELDER) ve Kadın Danışma Mecli’si (KDM) tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş, Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Sevgi Uluşal, Kadın Dernekleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin Kadın Kolları temsilcileri ve kadınlar katıldı. Törende, Atatürk Anıtı’na Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi, ELDER-KDM, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emekçileri Derneği, Çanakkale Mali Müşavirler Odası, Cumhuriyet Kadınları Derneği, AK Parti ve CHP’nin çelenk bıraktı.

“ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”
Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Sevgi Uluşal; “Erkek şiddetine hayır kampanyasından dolayı bu seneki temamız kadına yönelik şiddete sıfır tolerans’tır. Bu tahrik indirimi yok, iyi hal indirimi yok, ceza indirimi yok demektir. Çünkü kadına ve çocuğa yönelik şiddet bir insanlık suçudur, ihanettir. Tüm çalışmalara ve yasalara rağmen erkeğin, kadına yönelik şiddetinin ve erken evliliklerin önüne geçilemiyor. Kadınlar sadece cinsiyetlerinden dolayı saldırıya uğruyor, bedenine varlığına kast ediliyor. Beklentimiz, en ağır cezalarının verilmesidir.”

“409 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ”
Uluşal’ın ardından konuşan ELDER Başkanı Fatma Erdoğan da konuşmasına günün tarihi hakkında bilgi vererek başladı ve: “Kadınlar Günü kadınların şiddete, adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı koydukları günün adıdır. Meclis %86 erkek, yerel yönetimler %98, sermayeyi elinde tutan %99 erkek… Şiddete uğrayan kadın, tacizi, tecavüzü yaşayan kadın, öldürülen kadın. Bu saldırıların özel adları da var; namus, kıskançlık, töre, aşk… 2017 yılında 409 kadın cinayete kurban gitti, 387 istismar, 397 kadına cinsel saldırı uygulandı.Cinayete kurban gitmiş kadınlarımızı, cinsel istismara uğrayıp öldürülen çocuklarımızı bugün de saygı ve sevgi ile anıyoruz.”

“HER GÜN BİR KADIN KATLEDİLMEKTEDİR”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendika Başkanı Filiz Savaş yaptığı konuşmada; “Öncelikle bütün kadınların sesine ses olmak amacıyla Çanakkale’mizden Ankara’ya yürüyüşe geçen Dilek Taş, Hülya Kurt ve Nursel Karagöz kardeşlerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bilsinler ki bu kararlı cesur eylemleri biz kadınların mücadelesine güç katmıştır. Elbette ki bu kadın düşmanı söylemler ve antipropaganda kadına şiddeti meşrulaştırmıştır. Tüm bunların sonucu Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin oranı %1400 artmıştır. Türkiye’de her gün bir kadın katledilmektedir.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.