“Ve Kadınlar, Bizim Kadınlarımız”

“Ve Kadınlar, Bizim Kadınlarımız”
Kadınların Mücadelesi Bitmiyor!

 “Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin. Yorulmuşsundur; nasıl etsem de yıkasam ayacıklarını, ne gül suyum, ne gümüş leğenim var. Susamışsındır; buzlu şerbetim yok ki ikram edeyim. Acıkmışsındır; sana beyaz keten örtülü sofralar kuramam memleket gibi esir ve yoksuldur odam. Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin! Ayağını bastın odama kırk yıllık beton, çayır çimen şimdi. Güldün, güller açıldı penceremin demirlerinde. Ağladın, avuçlarıma döküldü inciler; gönlüm gibi zengin, hürriyet gibi aydınlık oldu odam. Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin.” diyor Ozan Nazım kadınlara… Yıllardır her 8 Mart tarihinde haykırıyor kadınlar yan yana… Ve bir mesaj gönderiyorlar insanlığa. Kadınlar adalet, eşitlik ve özgürlük istiyor. Kentin kadınlarından dünya kadınlarına ortak bir çağrı var! Kentin kadınları herkesi mücadeleye ve özgürlüğe çağırıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kentin kadınlar, tüm dünya kadınlarına bir mesaj gönderdi ve mücadele paydasında buluştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kentin birçok noktasında çeşitli etkinlikler ile anılıyor. Kadınlara nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz diye sorduğumuz kentli kadınlar mücadele paydasında buluşuyor.

Ana sınıfı öğretmeni Aslı Tanrıkul:“Kadınlar her şeyden önce kendilerine güvenmeli, bunu öğrenmeli. Şunu olumlu anlamda söylüyorum. Kendilerini bir şey zannetsinler. Çoğu kadın bastırılmış duyguları tarafından yönetiliyor. Ekonomik özgürlük, eğitim ve tüm bunlarla beraber özgüven birçok sorunun çözümü için yeterli.”

Feriha Genç: “Ekonomik anlamda kadın kendine yetebilmeli, kendi ayakları üstünde durabilmeli. Annelere de büyük görevler düşüyor. İster kız yetiştirelim, ister erkek. Ama vicdanlı çocuklar yetiştirelim.”

Hale Sarıcan: “ Sosyal hayatın içinde bir kadınım. Sendika Başkanlığı yapıyorum.   Hayatım boyunca mücadele idim. Kadın olarak evde oturmayıp, eğer dışarılarda bir şeyler yapıyorsanız bir erkeğin karşılaştığı zorlukların en az iki katı ile karşılaşıyorsunuz. Bu nedenle kadınların daha dirençli ve mücadeleci olması lazım. Yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz. Birçok kadın arkadaşım ile birlikte hareket ediyoruz. Biz sosyoekonomik olarak da bir köşemize çekilip yaşayabiliriz ama ben ve arkadaşlarım zorlu mücadeleye hazırız. Bütün siyasi iktidarların erkek egemen söylemleri bizi sindirmeye çalışıyor. Mücadele eden kadınların hepsinin bir hikâyesi var. Biz bütün kadınların hikâyesini dinlemek istiyoruz.”

Neşe Oran:  “Kadınlar olmasa erkekler de olmazdı. Biz bir bütünüz. İnsan olarak merhamet çok önemli. Tüm sorunlar merhametsizlikten ileri gelmiyor mu?

Gülcan Telli: “ Her anlamda özgürlük için mücadele vermeli kadın. Ekonomik anlamda da sosyal hayatta da evde de… Kadın özgür olmalı.”

Selda Dinç: “ Kadınlar eve tıkılıp kalmasın. Ev işleri, komşular bir yere kadar. Bu kadını kısırlaştırıyor. Sosyal hayatın içerisinde olmalıyız. Ben koroya devam ediyorum ve bunu bırakmayı hiç düşünmüyorum. İnsan nefes aldığını, kendisini hissediyor.”

Süreyya Güner: “Her daim aktif olmaya çalışıyorum. Bütün kadınlara da önerim bu. Ne yapıyorsak yapalım, ama bir şey yapalım.  Pasif olduğumuz zaman hayat üzerimize geliyor.”

Aynur Kütüklü: “Hak verilmez alınır düşüncesinden hareketle tüm kadınları haklarını aramaya çağırıyorum. Haklarımızı kazanmak için mücadele etmek zorundayız. Ülkemizde kadının durumu çok da iyi görünmüyor. Ama umutsuz değilim. Bu konuda çalışan çok fazla dernek, sivil toplum örgütü toplum hareketi var.  Biz de onlara destek vermeliyiz. Daha iyi ve eşit bir yaşam kurabilmek için olumsuzlukları bu şekilde yok edebiliriz.”

Nuray Dönder: “Bütün kadınlar çalışsın. Özgüvenli olsunlar. Haklarını arasınlar mutlaka. Tüm kadınların gününü kutluyorum.”

Nilgün Sivrikaya: “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadınlar hayatta güçlü olmalıdır. Özgüvenli olmalıdır. Kadınlar değişirse, çalışıyorsa her şey değişir. Ekonomi de değişir. Toplum da olumlu etkilenir.”

Ziynet Merve Çitemel: “Tüm dünya kadınlarına mesajımda öncelikle hepsinin çok değerli olduğunu söylemek isterim. Bir gün değil her gün kadınların günü. Özellikle kadınların eşleri kadınlara karşı daha anlayışlı olmalılar. Kadına şirkete karşıyım. Kadınlar doğasında güçlü. Dünya kadınların üzerine kurulmuştur. Kadın olmazsa olmaz.”

Melis Bal: “Öncelikle hepsinin günün kutlarım. Şiddete boyun eğmemeliler. Susup oturmak yerine haklarını aramalılar. Kadınların okuyup çalışması gerekiyor. Haklarını aramaları gerekiyor.”

Ayfer Tatlıel:
“Ben kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını istiyorum. Eşlerini sırtlarını yaslamasınlar. Eşlerinin karşısında dik dursunlar. Kendileri çalışıp kendilerine baksınlar. Erkek egemen dünya olmasın.”

Hacer Türk: “Tüm kadınların gününü kutluyorum. Kadınlar çalışsın, ekonomik özgürlüklerini ellerine alsınlar. Üreten kadınlar bir adım öndedir. ”
Dilek Akşen-Yıldız Sağlam

 

 

 

 Bir Yorum

  1. Ziynet Merve Çitemel: “Tüm dünya kadınlarına mesajımda öncelikle hepsinin çok değerli olduğunu söylemek isterim. Bir gün değil her gün kadınların günü. Özellikle kadınların eşleri kadınlara karşı daha anlayışlı olmalılar. Kadına şirkete karşıyım. Kadınlar doğasında güçlü. Dünya kadınların üzerine kurulmuştur. Kadın olmazsa olmaz.”

    Haber Kaynağı: https://canakkalegundem.net/2018/03/07/ve-kadinlar-bizim-kadinlarimiz/

    şunu yazan bir kişinin evli ve çocuklu biriyle konuşuyor olmasıda yazdıkları ile nasıl çelişkili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.