“Çanakkale’de Hukuk Tatile Çıkmış”

Eceabat Şerife Melis Zileli Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimliği yapan Doktor Murat Erdem’in sözleşmesi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından fesih edilmişti. Nöbet listelerindeki usulsüzlük için dava açan ve davayı kazanan Murat Erdem hukuk mücadelesi sonrasında sözleşmesinden olmuştu. Doktor Murat Erdem’in yaşadığı durumla ilgili dün İl Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası önünde basın açıklaması yapıldı.

Eceabat Şerife Melis Zileli Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimliği görevini yerine getiren Dr. Murat Erdem’in sözleşmesi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından fesih edildi. Sözleşme fesih nedeni olarak Murat Erdem’in ceza puanı gösterildi. Ceza puanını dolduran Erdem’in sözleşmesinin fesih edildiğini dün gazetemize bildiren İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’ya dün Sendika ve Odalardan tepki geldi. Murat Erdem nöbet çizelgelerinde oluşan haksızlıklara karşı dava açtı. Dava olumlu sonuçlandı ve Murat Erdem’in ceza puanları silindi. İl Sağlık Müdürlüğü dava kararını önemsemeyerek Erdem’İn sözleşmesini ceza puanlarını gerekçe göstererek fesih etmişti. Yaşanan bu süreçten ötürü dün Ziveriye Sokak üzerinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası önünde basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Murat Polat ve Tabipler Odası Şube Başkanı Güleda Erensoy katıldı.

“İl Sağlık Müdürü Nezdinde Hukuk Çanakkale’de Tatile Çıkmış”

Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Dr. Murat Polat konu ile ilgili, “Buraya, Eceabat Entegre Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan Birlik ve Dayanışma Sendikası üyesi Doktor Murat Erdem’e yapılan baskı, mobing ve hukuksuz işleme karşı protesto etmek için bir araya geldik. Bizlere destek verdikleri için Tabip Odası’na teşekkür ediyoruz. Olayı kısaca özetlemek gerekirse, Çanakkale’de Hukuk tatile çıkmış. Çanakkale’de İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın nezdinde hukuk tatil edilmiş. Hukuk tanımayan bir yerel idareci Çanakkale’nin sağlık politikalarına yön veriyor.

“Murat Erdem Hakkında Tesis Edilen İşlemler Hukuksuzdur”

Doktor Murat Erdem,  hakkında tesis edilen işlemlerin tamamı hukuksuzdur. Bunların bir kısmını Çanakkale İdare Mahkemesi geçtiğimiz hafta verdiği kararla hukuksuz buldu. Çanakkale İl Sağlık Müdürü derki, “Ben mahkemeyi tanımıyorum, ben mahkeme kararlarını tanımıyorum. Benim istediğim gibi çalışan sağlıkçılar Çanakkale’de çalışır yoksa ben onu çalıştırmam.” Yerel gazetelere verdiği demeci okuduk. Devlet adamı ciddiyetinden yoksunluğu ortada. Çanakkale Sağlık Müdürü müflis tüccar ağzıyla konuşuyor. Çanakkale’de işleri o kadar iflas ettirmiş ki, tüyü bitmemiş yetim ağzıyla açıklamalar yapıyor. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bu beyefendiye büyük geliyor. Bizim istediğimiz şey buraya halkın sağlığını öne koyan ve müdürlük adabına yakışan bir müdürün göreve gelmesidir.

“Çanakkale Halkının Sağlığı Kandırılmaktadır”

Çanakkale Sağlık Müdürü hakkında pazartesi günü suç duyurusunda bulunduk. Suçlarına bir yenisi daha eklendi, resmi belgelerde oynanarak doktor arkadaşımız daha görevdeyken, yerine doktor yerleştirme işlevi yapıldı. Bugün resmi belgede sahtecilikle bir suç duyurusunda daha bulunduk. Çanakkale halkının sağlığı kandırılmaktadır. Bu müdür arkadaş buraya gelmeden önce arkasından lokma döktürülmüş. Çanakkale halkına söz veriyorum müdür görevinden gittiği vakit arkasından lokma döktüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

“Doktorumuzun İddia Ettiği Haklar Yasaldır”

Tabipler Odası Başkanı Güleda Erensoy, “Doktor Murat Erdem aile hekimliği mevzuatına göre kendisine nöbet yazılmasını talep etmiştir. Bu talepler bir şekilde onu zora sokmuştur. Biz doktor arkadaşıma yapılan bu davranışın gerçekten hukuksuz olduğunu düşünüyoruz. Daha doğrusu bu süreci adaletsiz buluyoruz. Doktorumuzun iddia ettiği hakları yasal haklarıdır. Bunların ötesinde nöbet ertesi izni kullanmadan ve mevzuat dışı nöbet yazılarak hiçbir arkadaşımızın başına gelmesini kabul edemeyiz. Sağlık müdürümüzün bu yanlışından bir an önce dönmesini bekliyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com