Şimdilik endişeye gerek yok

Çanakkale Merkez’e bağlı köylerdeki hayvanlarda tespit edilen şap hastalığı, vatandaşa yediğini içtiğini sorgulattı. 9 Şubat’tan itibaren karantina süresi devam ederken Çanakkaleli et ve sütü alırken bir kez daha düşünmeye başladı. Gazetemize konuşan Tar-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz ve Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Selahattin İş, karantina süreci devam ederken vatandaşın herhangi bir sıkıntı yaşamasının olası olmadığını açıklayarak, şimdilik endişeye gerek olmadığını ifade etti.

Çanakkale Merkez’e bağlı bazı köylerde hayvanlarda tespit edilen şap hastalığı, vatandaşı tedirgin ederken ilgili 3 köyün ve üniversite çiftliğinin karantinaya alınmıştı.
Basında yer alan haberlerde daha sonra karantina sayısı 43  olarak geçerken köyler ve çevresindeki 10 Km’lik alanda karantina süresi 1 ay olarak belirlendi.

9 Şubat itibariyle çıkan sütler imha edildi. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşıları yapılmaya başlandı.Şap hastalığının tespitinden sonra; Sarıceli, Kemel ve Terziler köyleri ve 10 km çevreleri karantina altına alındı. Ziraat ve Ziraat Mühendisleri Odaları’nın verdiği bilgilere göre; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü alanda çalışmalarına başlayarak, hayvan aşılamalarını sürdürüyor. 1 ayın ardından aşılamalarının sonuna gelindiğinde ise yeniden yapılacak tetkikler ile birlikte karantinanın devam edip etmeyeceği anlaşılacak.
Diğer yandan endişeye kapılan vatandaş, Çanakkale il genelinde yediği et ve süt konusunda 2 defa düşünmeye başladı. Konuyla ilgili görüşlerini gazetemize açıklayan Tar-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz ve Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Selahattin İş, devam eden karantina süreci ile vatandaşları olumsuz etkileyecek durumların önüne geçildiğini aktardı.

“HASTA HAYVAN KESİLEMEZ VE SÜT VERMEZ”
Özkurnaz, konuyu yorumladığı açıklamalarında; “43 köyde şap aşısı hızla hasta olmayan hayvanlara dahi yapıldı. Tarım İl Müdürlüğü bir çalışma yaptı. şu an karantina süresini doldurmak gerekiyor. Çiftçimiz için üzücü bir olay. Karantina süresi bittikten sonra her türlü işlem yapılacak. Hastalığın net olarak gelişini bilen yok. Konuşulana göre Sarıcaeli’ne getirilen bir hayvandan olduğu söyleniyor. Tabi hastalık hayvanda mı getiren araçta mı bilmek lazım. Çünkü celepler araç ile birçok yere gidiyor. Ciddi anlamda hayvan ölümlerine sebep olan bir hastalık. Şu anda vatandaşın dikkat edeceği bir şey yok tüketimde. Şap hastalığında; hayvanın ağzı köpürür ve tırnaklarında yara olur. Hastalığı belli eder ve hemen imha edilmesi gerekir. Kirecin içerisine gömülmelidir. Bu hayvanların kesilme durumu söz konusu değil bu yüzden tüketicinin tehlikede olduğu bir durum yok. Zaten süt de vermez hayvan şap hastasıyken. O durumda süt kesilir.” dedi.

“KASAPLARLA İLETİŞİM HALİNDEYİZ”
Kasaplarla iletişim halinde olduklarını belirten İş, şöyle konuştu: “Hayvanların bir kısmı zaten Biga’dan geliyor. Artık durum eskisi gibi değil, teknoloji ilerledi. Karantina süresi var doğru. Hayvan geçmediği takdirde de hastalık doğal olarak bulaşmıyor. Uzmanlar tarafından gerekli işlemler yapılıyor. Aşılar yapılıyor. Hayvanın yürüyüşü, ağzından çıkan köpük ve benzer şekillerde zaten hasta olduğu anlaşılıyor. Kasaplarla sürekli iletişim halindeyiz. Kasapların %60-70’i Biga’dan gelen eti satıyor. İnsanlar zarar görecek diye bir şey yok. Hasta hayvanı kesmenin cezası da var. Bir de bunları takip ediyoruz. Bu durumda hayvanların satılması mümkün değil. Bahsi geçen köylerden de alınıyor ancak karantinadayken kontrol altında. Hayvan giriş ve çıkışı yok. Devlet tedbirini alıyor. Şu anda bir sıkıntı yok.”
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com