KADIN SMMM’LERİN SADECE 30.335 KİŞİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bayan muhasebeciyle evlenmek gibi bir hata yapmış olan koca karısına dedi ki;

-Karıcığım, bak evleneli bir sene oldu artık bir bebeğimiz olsun istiyorum ne dersin?

-Haklısın ama şimdi bir bebeğimiz olmasına karar verirsek dur bakayım doğum ne zamana denk gelir….? Olmaz kesinlikle olmaz. Doğum Aralıkta olursa mahvolurum defter tasdikleri var. Mutlaka büroda olmam lazım.

-O zaman bir dahaki ay denersek.

-Ya öğrenemedin şu işi bir türlü Doğum ocak olursa yandım demektir. Tam bu yılın hesaplarını kapatma dönemi, bir de üç aylık muhtasarlar deli misin?

-E sonraki ay?

-Yok olmaz, Geçici vergi dönemi.

-Doğum Mart’ta olsa.

-Olllduuu, tam gelir vergisi döneminde dokuz doğururken bir de çocuk doğururuz on olur değil mi?

-E nisan?

-Kurumlar Vergisi-üç aylık muhtasar

-Yavv

-Mayıs?

-Yine tutturamadın, Geçici vergiler var yine…

-Haziran’da doğum yaparsan peki?

– Bak o olabilir işte ama Temmuz da tam bebeğin en önemli bakım zamanlarına yine muhtasar dönemi denk geliyor..

-Tamamm yaaa yapma o zaman bebek falan.. Her ay dolusun. Tıbbın ilerlemesini bekleyelim bari Ben doğururum başka çare yok…

Hoş geldin 8 Mart! Her ayı dolan bir mesleğin mensubu olarak bu yazımda istedim ki biz kadın mali müşavirlerin derdi var mıdır yok mudur meslek yaşantılarından memnunlar mıdır biraz bunlardan bahsedelim. Gerçi ülkemizde emekçi 100 kadından kaç tanesi iş hayatından memnundur, mutludur, bilemem ama ben bizim mesleğimizi biraz anlatayım istedim. Fıkrada da belirtildiği üzere biz çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde kılı kırk yarar öyle karar veririz. İki çocuğum var, bir de bana sorun nasıl büyüttüğümü J evden işlerimizi yöneterek, öyle çocuk altı aylık olsun biraz büyüsün, biraz daha anne sütü alsın öyle bir şey yok. Daha düne kadar biz kadın meslek mensupları doğum yapınca doğum paramızı bile alamıyorduk, işimizin başında fiilen olmamız gerektiği için vermiyordu devlet, şimdi en azından onu alabiliyoruz! Bizim meslek erkek egemen bir meslek siz bakmayın muhasebe birimlerinde genelde kadınların olduğuna, temsil makamında kadınlar maalesef yok karar alma organlarında yok! Meslek örgütümüz TÜRMOB’da yönetimde kadın yok, kadın mali müşavir oda başkanı yok! Belli ki biz bir yandan evde çocukları büyütüp bir yandan da büroları idare ederken bunlara vakit ayırmamışız, yazık! Sayılarla konuşalım bizim dilimiz bu…  2017 yılı TÜRMOB Çalışma Raporu verileri bize şunları anlatmış: Ülkemizde 2017 yılı sonunda SM, SMMM, YMM toplam 108.530 adet meslek mensubu varmış. Bunların 30.335 tanesi kadın 78.195 tanesi erkekmiş. Bunları birbirlerine oranlamışlar Kadınların oranı % 27,9, Erkeklerin oranı %72,1 çıkmış. Sayımız az da olsa biz emek vermeye devam edeceğiz, sayımızı arttıracağız, kuru kalabalık değil etkili kitleler olacağız, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.