Hukuk Mücadelesi Cezasız Kalmadı

Eceabat Şerife Melis Zileli Aile Sağlık Merkezi’nde Aile Hekimliği yapan Doktor Murat Erdem, iddialara göre; Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mobinge uğradı. Dr. Erdem’in nöbet çizelgelerindeki usulsüzlüklere uymadığı gerekçe gösterilerek sözleşmesi feshedildi. Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Taşçı da gazetemize yaptığı açıklamada fazla nöbetin entegre hastanedeki Aile Hekimleri için nüfus farkından dolayı oluştuğunu belirtirken, doktorun hem nöbet tutmayıp hem de tavan ücreti almak istemesine izin vermeyeceğini ifade etti.

Sağlık sektöründe her geçen gün sağlanan hizmetlerin ve yapılan yatırımların gölgesinde birçok sorun yaşanıyor. Hekimler sağlıkta yaşanan olumsuzluklara karşı hemen hemen her fırsatta sorunları gündeme getirmeye çalışıyor. Bu sorunlardan bir yenisi de Eceabat’ta yaşandı. Eceabat Şerife Melis Zileli Aile Sağlık Merkezi’nde çalışan Doktor Murat Erdem’in sözleşmesi fesih edildi. Sözleşme fesih nedeni olarak da nöbet çizelgesine uymadığı belirtildi.

Kendisine yazılan nöbetleri tuttuğu ve fazla olarak yazılan nöbetlerin de olumsuz olduğu öğrenilen Dr. Erdem, konu ile ilgili dava açtı. Açılan dava olumlu sonuçlanarak aile hekimlerinin fazladan nöbet tutmaları olumsuzdur kararı verildi. Hukukun tasdik ettiği davaya rağmen iddialara göre; Eceabat Şerife Melis Zileli Aile Sağlık Merkezi Doktoru Murat Erdem’in sözleşmesi fesih edildi.

Edinilen bilgiye göre; 200 ceza puanı dolduğu gerekçesi ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Erdem’in sözleşmesi fesih edildi. Halbuki dava kararına bakıldığında Erdem’in 60 ceza puanının silindiği görüldü. İddiaya göre; ceza puanı silindiği takdirde İl Sağlık Müdürlüğü dava kararını yok sayarak sözleşmenin feshinde geri adım atmadı. Oluşan bu netice kapsamında, Erdem’in yerine kadro açıldı. Aile Sağlığı Merkezi’nde açılan kadroya yerleşecek doktorun da mevcut kadrodan dolayı reçete yazamayacağı öğrenilirken, önümüzdeki süreçte durum böyle devam ederse olayın daha da karışılacağı görülüyor.

“200 PUANI KULLANARAK AİLE HEKİMLİĞİNİ FESHETTİK”

Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı ise gazetemize yaptığı açıklamada, 162 tane aile hekimi olduğunu ve 4 tane de entegre hastane aile hekimi olduğunu belirterek, “Normalde biz de aile hekimlerinin ücretlendirmesini kendisine kayıtlı olan nüfus üzerinden veriyoruz. Diğer aile hekimlerine 4 bin kişi üzerinden tavanla ücret öderken bu 4 hekime 2400 nüfus üzerinden tavan ücret ödüyoruz. Biz bunlara diyoruz ki; 1600 nüfus eksik para ödediğimiz için bizim hastanemizde de nöbet tutacaksınız. Eğer bu nöbeti tutmazsanız, gönüllülük esasıyla başka yeri tercih edebilirsiniz. Ancak burada nüfus az olmasına rağmen yüksek ücret aldıkları için burayı tercih ediyorlar.” diye konuştu.

Dr. Taşçı, konuşmasına şöyle devam etti; “Bu adam da ‘Hem burada çalışacağım hem nöbet düşük nüfusla para alacağım hem de nöbet tutmayacağım’ diyor. Biz de ‘Kardeşim her tutmadığın nöbet için işlem yaparız. Puanını toplarız.’ diyoruz. 2 yıl içerisinde 200 puanı dolduranın Aile Hekimliği feshediliyor. Her tutulmayan nöbetin karşılığında 20 puan ekliyoruz. Biz de nöbetleri yazıyoruz. Bu arkadaşlara da gelmediklerinde tutanak tutuyoruz. Soruşturma açıyoruz ve bunun sonucunda da 20 puan ekliyoruz. Şuana kadar da 340 puanı birikti. 200 puanını kullanarak bunun Aile Hekimliğini feshediyoruz. O adam diyor ki; ben bu nöbeti de tutmayacağım, buradan da gitmeyeceğim. Ben de diyorum ki; böyle bir şansın yok. Bu işi yapacaksan kuralımız da bu…

“3 GÜN SONRA TEBLİĞ EDİLMİŞ”

Geçen yıl Nisan ayında, bu arkadaşlara verilen nöbet çizelgesi ayın 20’sinde tebliğ edilmesi gerekirken 23’ünde yani 3 gün sonra tebliğ edilmiş. Mahkeme de diyor ki zamanında tebliğ edilmedi, haklı. Nöbet çizelgesini tebliğ etmemek, nöbet tutmama anlamına gelmez çünkü hizmet yürümek zorunda… Bunların kazandığı şey, nöbet çizelgesinin usule uygun olmaması. Başka bir şey değil. Ne puan noktasında ne de nöbet tutmama noktasında bir kazançları var.  Mahkeme kazandığı falan yok.

Ben bu parayı sana veriyorum. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var bunda. Halkıma da hizmet edeceksin kardeşim diyorum. Bu da tamamen benim mecburiyetim değil, senin seçeneğin. Özgür olarak tercih yapma hakkına sahipsin. Aile hekimliğinde mecbur değiller, ben zorla adam atamıyorum oraya. Aile Hekimliği tamamen kendi gönüllülük esasına göre yapılır. Çalıştığının parasını da alıyor. Fazla mesai gibi bir angarya da yok burada. Bu arkadaş diyor ki; parayı çok alacağım hizmeti vermeyeceğim. Kusura bakmasın!”

Tunahan Ünsal – Eylem GözeldereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.