Emek Parti’li kadınlar çağrıda bulundu

Emek Partili kadınlar, basın açıklaması yaparak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Çanakkaleli kadınları yürüyüş ve etkinliğe çağırdı.

Çanakkale Emek Partisi İl Yönetimi’nden Filiz Tekin, basın açıklaması yaptı. Tekin’in  açıklamasında; kadınların yaşamını tam bir şiddet yumağına döndüğü koşullarda,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün karşılandığını belirtti.
Yapılan açıklamada yer alan ifadeler şöyle: “Bu yıl 8 Mart’ın 161. yılında  bizleri bir araya getiren şey; binlerce kadın dokuma işçisinden, bugüne kadar hayatları için bedel ödeyen ve mücadele eden kadınların coşkusunu ve mücadelesini yarınlara taşımak ve tarihsel deneyimlerinden öğrenmektir. Eril sistemin kadın düşmanlığı dün nasılsa bugün de bütün saldırganlığı ile kadınların deneyimleri ve hayatları üzerinden devam ediyor. Bu nedenle bugün kimliğimize, kazanımlarımıza daha fazla sahip çıkma, daha gür bir sesle haykırma günüdür. Hayatlarımız pahasına elde ettiğimiz hakları, ellerimizden almak istiyorlar. Evde, sokakta, fabrikada, tarlada, kampüslerde; biz kadınların yaşamları dört bir yandan kıskaç altına alınıyor. Eril medya tarafından da tüm kamuoyuna son dakika haberleriyle servis edilen şiddet, taciz, tecavüz ve istismar haberleri erkek egemen sistemin kendisini her gün yeniden üretiyor, erkek şiddeti meşrulaştırılıyor ve bu toplum nezdinde sıradanlaştırılmaya ve kışkırtılmaya çalışılıyor. Savaşa hayır diyenleri tutukluyor, çocuklara ilişkin şiddeti, istismarı meşrulaştıran fetvalar veriyor, ayrılmak isteyen kadınları hunharca öldüren erkekliği kutsuyorlar. OHAL ve KHK hukuksuzlukları ile ülkeyi yönetmeye çalışan AKP hükümeti, şiddetini günden güne arttırıyor. Bu şiddet ortamı savaşın bir alanı olarak görülen kadınların bedenleri üzerinden kendini devam ettiriyor. Nerede olursa olsun savaş öncelikle kadınların ve çocukların hayatlarını ellerinden alıyor. İktidarın tüm araçlarıyla ürettiği propagandalar, toplumdaki bütün erkeklere, ‘gerektiğinde’ kadınları cezalandırabilecekleri mesajını veriyor.. Bazen kadın olmamız; bazen ise cinsel yönelimimiz, şiddetin hedefinde olmamız için yeterli oluyor. Çocuk ‘istismarını’ önlemek için  hiçbir politika üretmeyen hükümet, tam tersine ‘9 yaşındaki çocuklarla evlenilebilir’ diyerek, eğitim sistemini değiştirip çocukları okullardan koparıp ‘evlerine’ kapatarak, yoksul çocukları tarikat yurtlarına, kurslarına kapatarak,  hem istismara; hem de her türlü cinsel saldırı ve işkenceye açık hale getiriyor. Devlet ise; buna karşı öfkesini yükselten halkın tepkisini fırsata çevirerek; zina, hadım ve idam tartışmalarını gündeme getiriyor. Ne idamın ne hadımın çözüm olmayacağını biliyoruz!”

“İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI TETİKTEYİZ”

Emek Parti’li kadınlar, açıklamanın diğer bölümünde şu cümlelerle çağrıda bulundu: “İş cinayetlerine, mobbinge,  iş yeri tacizlerine, tecavüzlerine karşı hep tetikteyiz. Kadın emeğinin yok sayılmaya çalışıldığı, ucuz iş gücü ile daha fazla kar elde etmenin aracı olarak görüldüğü bu sistemde çalışma hayatımızın erkekler tarafından kuşatılması ve yok sayılmasına karşı daha fazla direneceğiz. Taşerona karşı, güvencesizliğe karşı, emeğimizin gasp edilmesine karşı mücadelenin en önünde olmaya devam edeceğiz! Ülkeyi OHAL, şiddet ve savaş politikalarıyla yöneten hükümet,  daha fazla kazanabilmek için kadınların canından, kanından ve cebinden sürekli fedakârlık talep ediyor. Bütçe kadınların güvenliğine ve geleceğine değil, kadınları şiddet gördükleri evlere geri göndermek üzere çalışan din görevlilerine veriliyor. ‘fedakarlık’, ‘milli birlik’ diyerek alın terimizi, çocuklarımızı, geleceğimizi isteyenlere yeter artık diyoruz!

Tekrar ediyoruz Savaşsız Şiddetsiz Ohal’siz Eşit ve İnsanca bir yaşam için Çanakkale’deki  bütün kadınlarımızı; 8 Mart  Perşembe günü saat:17.30’da Eski Salı Pazarı’na davet ediyoruz.”
Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.