Geleneklere Dönüş: Ev Yapımı Sirke

Sağlıklı yaşam bilinci arttıkça evde yapılan ürünlerde de artış yaşanmaya başladı. Artık yoğurt, kefir, turşu ve sirke gibi ürünlerde fabrikasyondan çok el yapımı olanlar tercih ediliyor. Bunlardan biri olan sirkenin satışı da, pazardaki satıcısının verdiği bilgiye göre; her geçen gün artıyor.

Son yıllarda artan sağlıklı yaşam bilinci, birçok vatandaşı alternatife yöneltmeye başladı. Bu yönelme elbette ilk olarak mutfağa girdi. Hazırı satın almak uzun yıllardır pratikliği ile ön plana çıkmışken artık birçok ürün evde yapılmaya başlandı. Çiğ yiyeceklere yönelim arttı. İmkanı olan sebzesini yetiştirdi. En çok dikkat çeken noktalardan biri de fermantasyon işlemi oldu. Yoğurtlar, kefirler, turşular geleneklere dönüş yapılarak evlerde yapılmaya başlandı. Bunlardan biri de sirke. Hijyen konusunda fabrikasyon ürün tercihini yapacaklar olsa da fazladan kullanılan ve fermante işlemini hızlandıran katkı maddeleri endişeye yol açıyor. Çünkü birkaç aylık süreçte sirkenin olması beklenirken fabrika üretiminde bu süre çok kısalıyor.
Sirkenin oluşumu kısaca meyve şekerinin asedik asite dönüşmesi olarak açıklanıyor. Erik, elma, üzüm, nar, armut gibi birçok meyveden elde edilebiliyor.
Sirke, Çanakkale’de pazarda el yapımı haliyle satışa sunuluyor. Yarım litresi 5 TL olan sirke, satıcıların ifadesine göre gün geçtikçe daha çok satılıyor. Yine el yapımı sirke satıcılarının verdiği bilgiye göre; sirke yapımı 2-3 ay sürüyor. Yapılacak olan meyveler yıkanıp doğrandıktan sonra sirke anası yani mayası ile birkaç nohut eklenip üzerine tülbent örtülerek beklemeye alınıyor. 3-6 ay bekletildikten sonra sirke hazır oluyor.
Gelen tepkilere göre ise; mide rahatsızlığı olan alıcılar, hazır sirkenin mideye olumsuz etkisinden bahsederken el yapımı sirke daha çok tercih ediliyor.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.