ÇOMÜ’DEN BİLİMSEL HAMLE

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bulunan Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi içerisinde Toprak Analiz Laboratuvarları açıldı. Laboratuvarların açılışına AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer ve İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde bulunan Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi dün laboratuar açılışına ev sahipliği yaptı. Bilim ve Teknoloji Merkezi içerisinde dün saat 14.00’te Toprak Analiz Laboratuarları açıldı. Laboratuar açılışına AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Acer ve İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ katıldı.
Açılış öncesinde konferans salonunda toplanan kalabalığa önce Rektör Yücel Acer daha sonra AK Parti Milletvekili Ayhan Gider hitap etti.

“Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Birbirinden Ayrılamaz”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yücel Acer, “Şu an çatısı altında bulunduğumuz bina ÇOMÜ’nün kısaca merkez laboratuvarları dediğimiz binasıdır. Bu binanın özel bir önemi var. Üniversite bir eğitim, öğretim kurumu ama aynı zamanda bir araştırma kurumudur. Yoğun bir şekilde bu kurumda bilimsel araştırmalar yapılır. Eğitim ve bilimsel araştırmalar birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu binanın ne zaman tasarlandığını bilen birisiyim. Benden önceki dönemdeki yönetim böyle bir bina için Ankara’da baya bir koşuşturdu. Bu binanın ve tesisin ödeneğini aldılar. Bu bina benden önceki dönemde bitirildi. Birilerinin eline verildi, onlarda bizim olsun küçük olsun dediler. Biz böyle bir zihniyeti kabul edecek durumda değiliz. Emek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Üniversiteler Yerelden Aldıkları Güç İle Evrensel Değerler Üretirler”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, “ Üniversite evrensel bir kurumdur. Yerele hitap eden bir yönleri de vardır. Belki de en güzeli yerelden aldıkları kuvvetle evrenselde boy gösterebilmektir. Bu yapılabildiğinde büyük üniversite olunacağına inanıyorum. Bunlar kolay kazanımlar değildir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde odalar bir hayli gündemde. Meslek guruplarının haklarını savunsun diye kurulan odalar, bir bakıyorsunuz ki memlekete tersten ayar vermeye kalkıyorlar. Bütün değerlerini de anında kaybediyorlar. Mali müşavirler odası müşavirlikle ilgili ne söylüyorsa başımızın üstünde yeri var ama içlerindeki kini kustuklarında olmuyor. Bizim gibi ıslah yerine yeniden yapmayı seven milletler bu durumları daha çok yaşıyorlar. Bugün yeni bir toprak laboratuarı kuruluyor. Üniversitemiz bünyesinde böyle bir imkana destek verenleri kutluyorum. Toprak tahlilleri çok önemlidir. Aynı ova içerisinde birçok toprak türü ile karşılaşılabiliyor. Ayrı analizler ve ayrı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. O toprakları korumak adına iyi analiz ve tahlil yapmak gereklidir. Tarım kadar bilginin rahat ulaşılabildiği bir meslek gurubu daha görmedim” açıklamalarında bulundu.

Konferans salonunda yapılan açıklamaların ardından AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ve İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ekrem Karadağ, Rektör Yücel Acer’in öncülüğünde laboratuvarları gezdiler. Gezerlerken laboratuvar görevlilerinden bilgiler edindiler. Laboratuarlar kontrol edildikten sonra Milletvekili Ayhan Gider basın mensuplarına demeç verdi.

“ÇOMÜ Bilimsel Çalışmalarla Anılmalıdır”

Gider’in verdiği demeçte, “Bugün güzel bir gün, ÇOMÜ’nün laboratuvarını gezdik. Bu sadece bir araştırma laboratuvarı değil, çiftçilerimize hizmet edecek bir laboratuvar. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği ücretin yarısına çiftçilerimize hizmet verecek bir laboratuardır. Buradan umutla söylüyorum ki bazı numuneler İsrail’den bize gönderilmiştir. Bize para vererek ürünlerini burada analiz ettiriyorlar. Son yıllarda bir ivme kazanan üniversitemizin bilimsel çalışmalarla dile gelmesini istiyoruz. Biliyoruz ki anılacağı kadar bu üniversitenin bilimsel çalışmaları var. Bu hem Çanakkale’ye hem üniversitemize destek olur.” söylemlerinde bulundu.

“Müdürlüğün Ekipmanlarını Üniversiteye Vereceğiz”

Milletvekili Ayhan Gider’in ardından İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ’da Bilim Merkezi’nin çerisinde bulunan bir laboratuarda açılışı değerlendirdi.  Karadağ, “bugün burada Toprak Analiz Laboratuarımızın açılışını gerçekleştirdik. İl Müdürlüğümüz bünyesinde bir toprak analiz laboratuarımız vardı. Çeşitli nedenlerle biz buranın yürütme işlerini askıya aldık. Hali hazırda üniversitemizin böyle bir laboratuar başvurusu olduğunu öğrenince elimizden ne geliyorsa bizde destek verdik. 3 aylık bir süreden sonra elimizdeki analiz ekipmanlarının birçoğunu bir protokolle üniversitemize vereceğiz. Burada bulunan çiftçilerimiz daha iyi imkanlara kavuşsunlar” dedi.

Tunahan Ünsal

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.