Tabipler, alternatif tıbbı konuştu

Çanakkale Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası Etkinlikleri kapsamında “Tıbbın Alternatifi Olmaz Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarına Yaklaşım” adlı paneli gerçekleştirdi. Panelde Prof. Dr. Nilay Etiler, konuşmacı olarak yer aldı.
Çanakkale Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinliklerine başladı. 3 Mart Cumartesi Günü gerçekleştirilen panelde “Tıbbın Alternatifi Olmaz Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarına Yaklaşım” başlığı ile bilgilendirme yapıldı. Panele Çanakkale Tabip Oda Başkanı Dr. Güleda Erensoy, konuşmacı olarak da Prof. Dr. Nilay Etiler katıldı. Etiler, konuşmasında alternatif tıbbın yasal düzenlemelerle denetlenmesinden bahsederek önerilerde bulundu. Alternatif tıp adıyla ticari kazançlar sağlandığına değinen Etiler, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında çıkan yönetmeliğinde tıpta 15 yöntem ülkemizde uygulanabilir hale geldi.
Sadece Türkiye değil tüm dünyada insanlar alternatif tıpa yöneliyor, kullanmak istiyorlar. Nedenlerinden biri, ortalama yaşam süresinin artışı. Bu artış ile birlikte gelen hastalıklar dolayısıyla dermansız dertler arttı. İnsanların son çare olarak yöneldiği alternatif tıp var bunu biliyoruz. Bu yöntemler nedir ? İnsan sağlığına etkileri bilinir mi? Bilinmez mi? Tedavi etkinliği var mı? Dolayısıyla sağlıkla ilgili kamu otoritesinin yapması gereken şeyler var. İnsanlar tedavi yöntemlerini uygulamak istiyor. Toplum sağlığı üzerine ben onları bilgilendirmek ve çalışma yapmak zorundayım. Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen de netleştirme. Hangi yöntemde kanıt var, hangisinde yok. Bu işten şarlatanlıkla para kazanan, umut tacirliği yapan, bir günde tedavi ettiğini iddia eden, 3 kuruşluk otu 500-1000 TL’ye satan insanlarla mücadele edilsin.”
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.