İnsanlığa çağrı için yola çıktılar

Çanakkaleli 3 kadın, toplumsal vicdanlara dokunmak için Çanakkale’den Ankara’ya yürümek için dün sabah yola çıktı. 40 gün boyunca 750 km yol kat edecek olan Nursel Karagöz, Dilek Taş ve Hülya Kurt’u toplumun vicdanına seslenmek için çıktıkları yola Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve vatandaşlar uğurladı.

Nursel Karagöz, Hülya Kurt ve Dilek Taş; 3 kadın dün Çanakkale’den Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı. Son yıllarda ülke genelinde gündemden düşmeyen kadın şiddeti, çocuk istismarı, doğa katliamı, yaşam hakkını savunma dürtüsü Çanakkaleli 3 kadını yollara çıkardı. 3 kadın, toplumsal vicdanlara dokunmak için Çanakkale’den Ankara’ya yürüyecek. İnsanlığa Çağrı Yürüyüşü’ne 3 kadını, Çanakkale vatandaşı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yalnız bırakmayarak Cumhuriyet Meydanı’ndan uğurladı. Sabah 10.00 itibariyle yola çıkan kadınların yürüyüş güzergahı; Çanakkale, Lapseki, Çardak, Biga, Bandırma, Karacabey, Bursa, İnegöl, Bozüyük, Eskişehir, Polatlı şeklinde olacak.

“SADECE SANAL TEPKİ VERMEMELİ”
Yola çıkmadan önce kadınlar adına konuşan Dilek Taş, açıklamasında; “Son günlerde sistematik şekilde artan kadın, doğa ve hayvan tecavüzleri her vicdanlı insan gibi bizleri de derinden yaraladı. Biliyoruz ki birçok insan bu duruma isyan etmekte. Ancak çoğunluk maalesef tepkilerini sanal dünyada vermekte. Ya da ‘içim kaldırmıyor’ diyerek kanal değiştirilmekte. Bir anne, bir kadın, bir insan olarak özellikle çocuklara yapılan davranışları içime sindirmem ve sosyal medyadan tepki vermem mümkün değildir. Çanakkale’den Ankara’ya kadar yürüyüp topladığım imzaları TBMM’ye kadar götürmeye karar verdim. Eşim ve arkadaşlarımla paylaştığım fikrimden sonra hepimiz aynı duygularla hareket ettik. Yaşadığım Ahmetçe köyünden attığım çığlığa kısa sürede; Biga, Kocaeli ve Ankara’dan yanıt geldi. 3 anne, 3 kadın, 3 insan olarak çıktığımız yolda araç kullanmadan Ankara’ya varacağız. Diyeceğiz ki; aşağıda imzası bulunan bizler; çocuklara, kadınlara, hayvanlara ve doğaya yönelik saldırı, taciz, tecavüz ve cinayetleri önleyecek yasal düzenlemelerin taleplerimiz dikkate alınarak düzenlenmesini istiyoruz.” dedi.
Yürüyüş sonunda Ankara’da yetkililere topladıkları imzaları ileteceklerini ifade eden kadınlar, bu konuda duyarlılık gösteren herkesi kendilerine destek olmaya çağırdı.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com