“Cumhuriyete, Demokrasiye ve Devrimlere sahip çıkacağız”

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilciliği, Cumartesi günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının konusu 3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan üç devrimin 94.Yıldönümü oldu. Açıklamaya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da katıldı. Basın açıklamasını Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş okudu.

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilciliği Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleşen basın açıklamasının konusu 3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan üç devrimin 94. Yıl dönümü oldu. Kamu-İş tarafından gerçekleştirilen açıklamaya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’ta katıldı.

“3 MART 1924’TE LAİKLİĞİN TEMELİ ATILMIŞTIR”

Açıklamada, “3 Mart 1924 tarihinde çıkarılan üç devrim yasasının 94. yıldönümünü kutluyoruz. TBMM’de kabul edilen üç devrim yasası ile Türkiye Cumhuriyetini diğer İslam devletlerinden ayıran en önemli kimliği olan laikliğin temeli atılmıştır.

1923 Cumhuriyet Devrimini yaratan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in devrimci kadroları, modern Türkiye Cumhuriyetini kurarak tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır. Emperyalizme karşı verdikleri ve kazandıkları ulusal kurtuluş savaşı ile bütün mazlum milletlere örnek olmuşlardır. Atatürk ve Cumhuriyetin kurucu kadroları modern Türkiye yolunda yapılan bütün değişiklikleri ulusal iradeye dayanarak yapmışlardır. Günümüzde Meclis işlevsiz hale getirilirken, gerek savaş zamanında, gerekse devrimlerin yapıldığı zamanlarda bütün değişiklikler Meclis’te yapılan görüşmeler sonrasında gerçekleşmiştir. O dönemde Meclis’te sayısı az olan muhalefet bile yapılan bütün değişikliklerle ilgili söz söyleyebilmiştir.

3 Mart 1924 tarihli devrim yasaları ile laik rejimin önündeki en önemli engellerin kaldırılması amaçlanmıştır. Bu devrim yasaları şunlardır: 1- 429 sayılı Şer’iye ve Evkaf (Din ve Vakıflar) ve Erkan-ı Harbiye (Genel Kurmay) bakanlıklarının kaldırılmasına dair kanun. 2- 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) kanunu. 3- 431 sayılı Halifeliğin Kaldırılmasına ve Osmanlı Hanedanının Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışına çıkartılmasına dair kanun.

“BU ÜÇ YASANIN HER BİRİ BİR DEVRİMDİR”

Bu üç yasanın her biri başlı başına birer devrimdir. O yüzden bu 3 yasanın kabul edildiği günü kutlayan cumhuriyet aydınları bu yasalara “3 Devrim Yasası” ismini vermiştir. Halifeliğin kaldırılışı tek başına çok büyük devrimdir. Bugünden baktığımızda bile bu yasanın geçmesinin ne kadar zor olduğu ortadır. 94 yıl sonra ülke iktidarına sahip olanların Halifelik hülyaları kurduğunu bile düşündüğümüzde bu olayın ne kadar büyük bir devrim olduğu ortaya çıkıyor.

“CUMHURİYETE, DEMOKRASİYE VE DEVRİMLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ”   

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türkiye Cumhuriyeti’ne, ülkemize, ulusumuza, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelik saldırılar tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de devam ettiğinin farkındayız. Ancak onların bilmediği aydınlığa karşı tarihin hiçbir döneminde karanlık güçler başarılı olmamıştır. Türk Ulusu, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Tam Bağımsız, Demokratik ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı gibi Cumhuriyete, Demokrasiye, Devrimlerine sahip çıkacaktır” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.