Barajlarda sıkıntı yok

Çanakkale DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman ildeki barajlar ve göletler ile ilgili son durumu yazılı bir basın açıklaması ile değerlendirdi.

Çanakkale DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman; “Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında yer alan Çanakkale İlindeki içme ve kullanma suyu Barajlarımızda ortalama doluluk oranı %93’e ve sulama maksatlı Baraj ve Göletlerimizde ortalama doluluk oranı %82’ye ulaşmıştır.” dedi.

ATİKHİSAR YÜZDE 95 DOLU

DSİ 252. Şube Müdürü Kahraman yazılı olarak gönderdiği değerlendirme metninde şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale İlinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajımızda depolanan su miktarı 51 milyon m3 ‘e çıkmış olup, bugün itibari ile doluluk oranı % 95 dir. Çanakkale İlinin içme kullanma suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.Ayvacık İlçesinin içme ve kullanma suyunu karşılayan Ayvacık Barajında bugün itibariyle depolanan su 34 milyon m3 olup, doluluk oranı %87’e ulaşmıştır. Hem içme kullanma suyu hem de, 3368 ha’lık tarımsal sulama suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.Gökçeada ilçesinin içme kullanma suyu ihtiyacını da karşılayan Gökçeada Zeytinliköy Barajında ise %90 doluluk oranı ile 11 milyon m3 su depolanmıştır. Bayramiç Barajında doluluğumuz % 100 olup 98 milyon m3 suyumuz, Umurbey Barajında ise doluluğumuz %93 ile 49 milyon m3 suyumuz mevcuttur.Bayramdere Barajında ise, % 96 doluluk oranı ile 18 milyon m3 suyumuz mevcut olup, Lapseki İlçesi ile Çardak Beldesinin içme kullanma suyu ve 1000 ha lık tarımsal sulama suyu açısından, herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır.”

“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALACAĞIZ”

“Ancak, 86400 dekar arazinin sulanmasına hizmet eden Biga Bakacak Barajımızda bugün itibari ile 43 milyom m3 su depolanmış olup, doluluk oranı %32 mertebesindedir. Sulama sezonu öncesi su kullanıcıları ile yapılacak toplantı ile gerekli tedbirlerin alınması hususunda gerekli bilgilendirme ve görüşmeler yapılacaktır. 2017 yılı içerisinde 4 adet içme suyu barajından toplam 18 milyon m3 içme ve kullanma suyu verilmiş olup, yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu temininde herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Çanakkale İlinde Şube Müdürlüğümüz sorumluluğundaki içme ve kullanma suyu Barajlarımızda ortalama doluluk oranımız 02.03.2018 tarihi itibari ile %93 olup, 2018 yılı için  içme ve kullanma suyu  sağlanan İl ve İlçelerimiz de sıkıntı yaşanmayacaktır. ”

“TOPLAM 258 736 DEKAR ZİRAİ ALAN SULANDI”

“Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan işletmedeki sulamalarda, 2017 sulama sezonunda toplam 258 736 dekar zirai alan sulanmış olup, yöre halkımız ve çiftçilerimiz açısından faydalı ve başarılı sulama sezonu geçirilmiştir. Sulama baraj ve göletlerimizde bugün itibari ile ortalama doluluk oranı %82 olup, barajlarımızda depolanan su açısından 2018 yılı sulama sezonunda da tarımsal kuraklık yaşanması söz konusu değildir. Ancak, su kullanıcılarımız modern borulu sulama ile su temin ettikleri sulamalarımızda damlama ve yağmurlama yöntemi ile su kullanmaları su tasarrufu açısından önem arz etmektedir. Bu vesile ile 2018 yılı sulama sezonunun çiftçilerimiz ve yöre halkı açısından başarılı ve bereketli geçmesini temenni eder, hayırlı ve bol kazançlar dilerim.”

Haber Merkezi

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com