74 Milyon 353 Bin TL Borcumuz Var

Belediye Mart ayı Meclis Toplantısı 1 Mart Perşembe günü yapıldı. Meclis toplantısında gündem dışı birçok madde üzerinde duruldu. Bu maddelerden biriside yapımı hızla devam yeşil belediye binası oldu. Başkan Ülgür Gökhan Çanakkale Belediyesi’nin İller Bankası’na olan toplum borcundan ve yeşil binanın maliyetinden bahsetti. Belediye’nin toplam borcu 74 milyon 353 bin TL olarak açıklandı.

Mart ayı Belediye Meclis toplantısı 1 Mart Perşembe günü yapıldı. Mart ayı Meclis Toplantısına Belediye Meclis üyelerinin katılımı oldukça yoğun oldu. AKP’li ve CHP’li Belediye Meclis üyelerinin birçoğu salonda yerlerini aldılar. Mecliste gündem dışı birçok madde konuşuldu. Bu maddelerden kamuoyunu ilgilendiren önemli noktalardan biriside yeşil belediye binası oldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Belediye’nin İller Bankası’na olan toplam borcunu açıkladı. Yeşil Belediye Binası’nın maliyeti hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

“İller Bankası’na Uzun Vadeli Borçlanıyoruz”

Başkan Gökhan İller Bankasına olan toplam borç ile ilgili, “ Sözcü Gazetesi’nde geçtiğimiz günlerde İller Bankası’na borçlu belediyelerin listesi yayınlandı. Merak edilecektir ben şimdiden açıklayayım. Bu listede Çanakkale Belediyesi’nin 201 Milyon TL borcu olduğu yazıldı. Ben bunun üzerine hemen ilgili arkadaşlara talimat verdim. İller Bankası’na borcumuz 201 milyon TL değil, 74 milyon 353 bin TL’dir. Bu rakamları kamuoyu bilsin. Biz İller Bankası’na uzun vadede borçlanıyoruz. Uzun vadeli borç alıyoruz. Belediye Hizmet Binası için 14 milyon 358 bin TL para kullanmışız. Yeşil Bina Belediye Binası için şu anda mevcut borcumuz 14 Milyon 358 bin TL’dir. Kordonun yenilenmesinden kaynaklı 2 milyon 200 bin TL, atık su artıma tesisi için 26 milyon 600 bin TL, Güzelyalı alt yapısı için 10 milyon TL, Karacaören altyapısı için 12 milyon TL, muhtelif içme suyu ile ilgili malzeme alımları için 2 milyon 300 bin TL, iş makinesi, dozer, kamyon, itfaiye aracı için 594 bin TL olmak üzere toplamda 74 Milyon 353 bin TL borcumuz bulunmaktadır. Bu borçlar İller Bankası’ndan uzun vadeli olarak alınmıştır.

“Yeşil Belediye Binası İçin İller Bankası’ndan 12 Milyon TL Borç Alındı”

Müteahhit hak edişlerini alamadığı için mi inşaat bitmiyor sorusu geldi. Müteahhitte yok biz zamanında alıyoruz dedi. Aynen bu şekildedir. Şu an itibari ile biz vatandaşa 21 milyon 877 bin TL’lik hak ediş getirmişiz. Bizde kendisine 21 milyon 877 bin TL ödemişiz. Son ödemede 500 bin TL kalmıştır. Hesap ortadadır. Başka bir bilgi verim burası İller Bankası’ndan kredi alınarak yapıldı. Şu ana kadar İller Bankası’ndan aldığımız para 12 milyon, 8 milyon TL’de cepten vermişiz. Yoksa 12+8 tamamını İller Bankası’ndan alabilirdik. Neden almadık? İller Bankası mali zafiyete girdi. İller Bankası aslında hak edişi ay başında götürdüğünüzde ayın 4’üne para hesap geçiyordu. Devletin bütçesindeki açıklardan dolayı dara düşülünce ödemeleri geciktirdi.  Müteahitin işi aksamasın diye biz ona 8 milyon TL’lik katkıda bulunduk. İller Bankası’ndan ödeme bekleme süreleri gecikmesin diye böyle bir yol izledik. Durum bundan ibarettir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.