“Uzman doktor atamaları ne zaman yapılacak?”

“Uzman Doktor eksiği vatandaşımıza hem maddi hem manevi kayıplar yaşatıyor” diyen TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Milletvekili Bülent Öz, uzman doktor atamasının ne zaman yapılacağını yazılı bir önerge ile sordu.

 Ailem Çanakkale ilkesiyle çalışan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, daha önce Çanakkale Devlet hastanesindeki eksiklikleri ve yaşanan mağduriyetleri verdiği soru önergesi ile gündeme getirmiş ve ivedi olarak eksikliklerin giderilmesini istemişti. CHP’li Öz bu kez Çanakkale İlçelerinin en büyük sorunlarından biri olan uzman doktor, sağlık çalışanı, hastanelerdeki tıbbı cihazların eksikliği, yoğun bakım ünitelerinin yetersiz kalmasından kaynaklanan mağduriyetlerin, vatandaşımıza maddi ve manevi kayıplar yaşattığını, bu sorunların önüne geçilmesi için özellikle uzman doktor atamasının ne zaman yapılacağını Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a yazılı olarak sordu.

SAĞLIK HİZMETİ ANAYASAL BİR HAKTIR

CHP’li Öz soru önergesinin açıklamasında T.C. Anayasası’na da değinerek, sağlık hizmetinin Anayasal bir hak olduğunu ve Devletin bu görevi yerine getirmekle yükümlü olduğunu dile getirdi. Öz, Soru Önergesinin açıklamasında; “Anayasa’mızın 56. maddesi ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir.’ hükmetmektedir.” dedi.

TIBBI CİHAZLARIN YETERSİZLİĞİ RANDEVULARIN İLERİ TARİHE ATILMASINA SEBEP OLUYOR

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Öz, ayrıca “Çanakkale İlçelerindeki (Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Ezine, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice) Devlet Hastanelerinde olmayan branşlar ve yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımız hala civar illere gitmekte, hem maddi hem manevi yönden mağduriyet yaşamaktadırlar. Ayrıca mevcut MR, EKG, Ultrason, Tomografi vs. cihazlarının yetersizliği sebebiyle de randevuların ileri tarihlere verildiği bilgisi mevcuttur.” ifadeleri ile İlçelerimizde yaşanan sağlık sorunlarının takipçisi olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

“NE ZAMAN ATAMA YAPILACAK”

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, vermiş olduğu soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Anayasa’mızın hükmünden yola çıkarak,

  • Çanakkale İlçelerinde hangi branşta doktor mevcuttur. Hangi branşlarda eksik vardır?
  • Çanakkale İlçelerinde olmayan branşlar için ne zaman atama yapılacaktır?
  • Çanakkale İlçelerindeki Hastane ve Aile Hekimliklerinde çalışan sağlık personelinin sayısı kaçtır? Sağlık personeli eksiği varsa ne zaman atama yapılacaktır?
  • Çanakkale İlçelerindeki Devlet hastanelerinin yatak kapasitesi ne kadardır? Yoğun bakım ünitesi mevcut mudur? Mevcut ise kapasitesi ne kadardır, talebe karşılık verebilmekte midir? Eksik var ise çalışmalar hangi aşamadadır?
  • Çanakkale İlçelerindeki hastanelerde MR, EKG, Ultrason, Tomografi vs. cihazları ihtiyacı karşılayabilmekte midir? Karşılamıyorsa hastaların mağduriyet yaşamaması için yeni cihaz alımı ile ilgili çalışmalar yapılmakta mıdır?
  • Çanakkale İlçelerindeki 112 Acil Çağrı Merkezlerinde kaç adet ambulans bulunmaktadır. Tüm ilçelerde ambulans sayısı yeterli midir? Ambulans sayısı yetersiz olan ilçeler için araç tahsisi yapılacak mıdır?

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.