“Şeker fabrikaları AVM mi olsun”

Cumhuriyet  Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının ihale yoluyla satılma kararına şiddetle karşı çıktıklarını dile getirdi.

Cumhuriyet  Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan yazılı bir basın açıklaması yaparak şeker fabrikalarının özelleştirilmesine şiddetle karşı çıktıklarını dile getirdi.  Başkan Güneşhan; “Şaka gibi, “yerli ve milli” iddiasında bulunan AKP zihniyeti, halkımızın emeği ve alın teriyle kurulan; 94 kuruluşta bulunan kamu paylarını (halka arz ve İMKB’de hisse satışı yoluyla), 10 limanı, 81 elektrik santralini, 40 Tesisi, 3 bin 483 taşınmazı, 3 gemiyi, 36 maden Sahasını ve Araç Muayene Hizmetlerini yabancı sermayeye satmıştır. Aynı AKP, şimdi de gözünü; Cumhuriyetimizle yaşıt şeker fabrikalarımıza dikmiştir.”dedi.

“ŞEKER FABRİKALARIMIZ MİLLETİN ÖZ MALIDIR.”

Başkan Güneşhan açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla; aralarında ilk milli şekerimizi üreten Alpullu Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu Türkşeker’e ait; Afyonkarahisar, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat fabrikaları olmak üzere, 14 şeker fabrikamız haraç mezat yandaşlara satılmak istenmektedir.Şeker Fabrikalarımız Türk Halkının öz malıdır, vahşi kapitalist sermayeye asla peşkeş çekilemez. Şeker fabrikalarımız; Cumhuriyet kazanımlarından, elimizde kalan son kalelerdir. Ayrıca ülkemizde 1 milyon 254 bin dekar arazide 47 bin 758 çiftçi ailesi pancar tarımı ile geçinmektedir. Bu karar çiftçimizi açlığa mahkum etmek demektir.”

“FABRİKALARIN YERİNE AVM”

“Bizler sinsi planın farkındayız. Yapılmak istenen, şeker üretimimizi sekteye uğratmaktır. Böylelikle, kendisine özel yasa çıkartılan Amerikan devi firmaların ülkemize dayattığı, mısırdan üretilen Nişasta Bazlı Şekerin önü açılabilecektir. Kar uğruna halkımızın ve çocuklarımızın sağlığıyla oynayanlar, milli değerlerimizi yabancı sermayeye peşkeş çekenler ne yerli ne de milli olabilirler. Olsa olsa gayri millidirler. Üstelik bugüne kadar yapılan özelleştirmelerden de görüleceği gibi, hizmetler sona erdirilerek yerlerine konut ve AVM’ler yapılmıştır. Şeker fabrikalarının arazilerini bekleyen son da bu olacaktır. Türkiye gibi verimli topraklarda pancarını ve şekerini üretmeyi neredeyse yasaklayan bir iktidar, ekonomik olarak çöküşün, yabancı sermayeye halkının aleyhine teslimin ifadesidir. ABD’nin önceki Dışişleri Bakanlarından Kissinger’ın dediği gibi, “petrolü kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz insanları yönetirsiniz”. AKP işte böyle bir büyük planı yaşama geçirmektedir. İsteğimiz; Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketinin, 4 bin 410 işçisiyle, yurt geneline dağılmış toplam 25 şeker fabrikasında modernizasyon sağlanarak üretime devam etmesidir. AKP vahşi özelleştirme politikalarından vaz geçmelidir. Satmak yerine kurmalıyız. İthal etmek yerine üretmeliyiz.Unutulmamalıdır ki; Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür.”

Haber Merkezi

                                   Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com