Muz demek maaş demek!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Siz kivi ve ananası kaç yaşında gördünüz? Neden mi sordum? Bazı  konularda hiyerarşiden söz etmek mümkündür. Kimi hiyerarşiler geleneksel, kimisi gereklilikten, kimisi de kendiliğinden… Bazı hayvanlarda bile hiyerarşi vardır.

Mesela bir arı kovanında  hiyerarşik  düzen vardır.  Kraliçe arı ve diğerleri gibi…  Aslan ailelerinde rütbeli dişiler var. Enteresandır  mirketlerde çiftleşme hakkı sadece anne olan dişiye ait. Yavrulardan dişi olanlar anne izin vermediği halde çiftleşirse sürü dışı kalır. Al sana nüfus planlaması… Sürünün lideri olan aile avın en güzel yerini  yer ve sürüdeki diğer kurtlar tarafından saygı ve hizmet görürler. Maymunlarda en dominant olan erkek maymun tüm grubu  yönetir.  Yaşlı ve deneyimli olan dişi filler gruplarına liderlik yaparlar. Grup içerisinde disiplini sağlamakla şiddete ve kaba kuvvete yer vermezler.. Grup içerisinde seçilen güçlü genç erkekler, liderleri yönetiminde grubu dışarıdan gelen tehlikelere karşı korurlar. Lider fil artık yaşlandığı ve hatalar yapmaya başladığı anda kendisinden sonra gelecek lider fili seçerek görevi ona teslim edip grup içerisindeki bebek filleri koruma, annelere yardım etme rolünü üstlenirler. Göçmen kuşlar, sadece uçuş sırasında bir lider seçer, göç boyunca sürekli lider değiştirirler. Kendisini en güçlü hisseden kuş, diğer kuşların motivasyonuyla başa geçer, yorulunca haber verir, arkadan başkası görevi teslim alır.

Hayvanlardaki hiyerarşiye sayısız örnek verebilir.  İnsanlardaki hiyerarşiye örnek verip buradan geleceğimi karartmak istemiyorum zira protokole hiç bir zaman anlam veremedim. Kendim için değil de protokoldeki resmi tepkilerle ya da tepkisizlikler ile oturan üyeler için… Buraları hızla geçiyorum.

Demek istediğim sosyalleşmenin olduğu her yerde kendiliğinden de olsa bir hiyerarşik düzen oluşuyor.  Zaten olmaması anarşi! Ben bu konuyu da geçiyorum, konuya giriyorum.

Meyvenin hiyerarşisi olur mu ya? Oluyor işte!  Beslenme çantasında muz olan çocukların aileleri olmayanlara göre daha yüksek gelir grubundan değil miydi? Değilse bile, muz zenginliğin ve refahın bir göstergesi olarak kalmadı mı hayatımızda?  Elma ise fukara meyvesi sayılmadı mı yıllarca? Ulaşabilirdik çünkü elmaya, elma ucuzdu ve bizim Amasya’mız vardı. Avokadonun içinden kendinden büyük çekirdek çıktığında fakirliğime şükretmiştim ben. Altın çilek varmış 15 tanesi 5 Lira. Evlere şenlik, gerçi onu da Cumhurbaşkanı yemese duymayacaktım da! Mandalina, portakal orta gelir grubuna ait. Haftada bir kere alınmak suretiyle o akşam bitirebilirsiniz. Ama muz, ben muza  takmış durumdayım. Muz demek, babam maaş aldı demek. Muz demek elitlik demek. Muz demek, ekmek-pasta ikilisi yorumlamak demek. Yani Allah aşkına, Kivi ve ananası siz kaç yaşında gördünüz?

Muzun kilosu 7 Lira da. Oradan eski günler aklıma geldi! Fakat, şu an muz alabilmeme rağmen neden hala zengin hissedemiyorum, neden neden neden!


Bu haber 02/03/2018, Cuma günü yayınlandı, 213 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com