Ekonomik düzensizlik pazara yansıdı

Kentin nabzının attığı kısa çapta ticaretin orada döndüğü, Cuma pazarında bu hafta birbirinden ilginç fiyatlar etiketlerde yer aldı. Fiyatlar geçtiğimiz haftalara oranla pek fazla değişmedi. Domatesin istikrarlı duruşu ve fiyatını 3 TL bandına sabitlemesi dikkatlerden kaçmadı.

Kentin Cuma günleri en kalabalık alanlarından birisi olan Cuma Pazarı’nda bu hafta etiketler farklılık gösterdi. Domatesin istikrarlı duruşu ve fiyatının haftalardır değişmemesi takdir topladı. Domates kış şartlarında 3 TL’den alıcı buldu. Kentin dışından gelen vatandaşlar domates fiyatı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. İstanbul’dan kente gelen vatandaşlar domatesin mega şehir İstanbul’da 5 TL’nin altına satılmadığını belirttiler. Vatandaşın alım gücünün her geçen gün biraz daha düştüğü içinde bulunduğumuz bu günlerde kentiler fiyatlardan tatmin olmadılar. Pazar esnafı ise mevsim gereği fiyatların normal olduğunu belirtti.

Limonun Filesi 2 TL

Çaya, çorbaya itina ile kullandığımız limon iki haftadır vatandaşın yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda CUMPA’da 2 -2.50 TL’den satılan limonda istikrar sürdü. Limon fiyatları bu haftada değişmeyerek 2 TL’de kaldı. Kentliler kış günlerinden soğuklardan korunmak için limona rağbet gösterdi. Limon esnafı durumdan oldukça memnun kaldı.

Domates 3-3.50 TL

Çanakkale’nin simgesi durumunda bulunan domates Çanakkale dışında birçok ilde de Çanakkale Domatesi olarak satılıyor. İstanbul’dan kente gelen ve pazara  uğrayan vatandaşlar domatesin bu zamanda büyükşehirlerde 5 TL’nin altına satılmadığını belirttiler. Çanakkale’deki fiyatlardan memnun olan İstanbullular fiyatların oldukça iyi olduğunu ve büyükşehirlere nazaran Çanakkale’nin daha ucuz olduğunu vurguladılar.

Salatalık 4 TL

Salataların vaz geçilmezi salatalık haftalardır düzenli fiyat politikasını koruyan ürünler arasına adını yazdırdı. Neredeyse 3 haftadır salatalık fiyatları 4 TL üzerinde dönüyor. Fiyatlar ne aşağıya ne yukarıya pek oynamadı. Vatandaş salatalığın fiyatını bilerek pazara girdi. Her hangi bir sürprizle karşılaşılmadı.

Patlıcan 5 TL

Hanımlara göre iyisinin ve kalitelisinin seçiminin zor olduğu patlıcan bu hafta CUMPA’da 5 TL ‘den alıcı buldu. Yemeklerin vaz geçilmezi olan patlıcan özellikle karnı yarık sevenlerin göz bebeği oldu. Patlıcan fiyatları vatandaşa yüksek gelirken esnaf fiyatın makul olduğunu belirtti.

Biber 5 TL

Pazarda 5 TL’nin altında nadiren bulunan ürünler enflasyondan bunalan vatandaşın canını daha da sıktı. Alım gücünün düştüğünü belirten vatandaş pazarda portakal, domates ve salatalık gibi ürünlerin fiyatlarını 5 TL’nin altında olduğunu ama genelde ürünlerin 5 ve 5 TL’nin üzerinde olduğunu sorguladılar. Pazarın girişinde balık tezgahı ile başlayan yüksek fiyatlar biberde de devam etti. Bu hafta kahvatıların ve salataların vaz geçilmez ürünü biber 5 TL’den alıcı buldu.

Kıvırcık 1.50 TL

Limon ve zeytinyağı ile birleştiğinde harikalar ortaya çıkaran kıvırcık bu hafta 1.50 TL’den alıcı buldu. Sofralarında salata isteyen vatandaşlar birer ikişer kıvırcıkları aldılar. Kıvırcığın fiyatı normal olarak belirlendi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com