“8 Mart’ta Alanlardayız”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Eğitim Sen’in kadınlar günü ile ilgili basın açıklaması Çanakkale Belediyesi’nin Sosyal Tesisi’nde gerçekleşti. Açıklamada, “Emek, eşitlik, barış ve hakkımızın peşindeyiz” vurgusu yapıldı.

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Açıklamada 8 Mart’ta alanlardayız vurgusu yapıldı.

Yapılan açıklamada, “Ataerkil kapitalist sistemin  yarattığı eşitsizliklerin derinleştiği, tüm dünyada sağcı, milliyetçi ve dinci iktidarlar eliyle kadınlara dönük saldırıların  pervasızca  arttığı bir  ortamda karşılıyoruz 8 Mart’ı. Bu 8 Mart’ ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla  ayrımcılığa, şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda  itirazlarımızı,  sözlerimizi ve taleplerimizi   buluşturarak başka bir dünya mümkün çağrısıyla Bizde varız diyoruz. Çünkü bu haliyle dünya henüz kadınlara, yoksul emekçilere ve ezilen halklara eşitlik, barış, adalet ve özgürlük sunmaktan çok uzak. Ülkemizde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etme çabasıyla tekçi, militarist, milliyetçi, dinci ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikalar biz  kadınları  kamusal alandan ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflemekte. Uzunca bir süredir yeni rejim inşası  için kullanılan OHAL VE KHK düzeninde  tüm kesimlere yönelik baskı  ve sindirme politikaları  hayata geçirilmekte ve bu saldırılar  en fazla kadın kimliğine dönük olarak gerçekleşmektedir.

Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık. OHAL nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğiyle eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, taciz, tecavüz, kadın ve LGBT’i cinayetlerinin dur durak bilmediği, çocuk istismarının giderek arttığı ve yaslarca normalleştirilmeye çalışıldığı,  esnek-güvencesiz  çalışmanın temel istihdam biçimine dönüştürüldüğü  ve en   temel haklarımızın   dahi kullanılamaz hale getirildiği koşullarda    defalarca kez yasakları tanımadığımızı gösterircesine sokaklara çıkarak, itirazlarımızı  alanlarda dile getirmeyi başardık.

Bu sekiz Mart’ta da tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilimizde de Çanakkale Kadın Dayanışması olarak alanlardayız.

Bugün buradan siz değerli basın mensuplarımız aracılığı ile 8 Mart 2018 programımızı kamuoyuyla paylaşarak katılımlarıyla desteklerini bekliyoruz” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.